sobota, 20 kwiecień 2019 17:30

Drewniane panele podłogowe – co warto o nich wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Co warto wiedzieć o drewnianych panelach podłogowych? Co warto wiedzieć o drewnianych panelach podłogowych?

 

Planuję w domu położyć panele drewniane. Stare, tanie deseczki z marketu już dawno się powycierały i zniszczyły. Prawdziwe drewno to coś innego. Drewniane podłogi nadają wnętrzu eleganckiego wyglądu. Pomieszczenia, w których wykorzystuje się drewno jako jeden z głównych materiałów wykończeniowych uzyskują również ciepły i przytulny charakter.

W zależności od tego, na jaki rodzaj drewna się zdecydujemy, a także sposób jego ułożenia i wykończenia, podłoga zyska nowoczesny lub klasyczny wygląd. Co warto wiedzieć na temat paneli wykonanych z litego drewna? Jak dbać o taką podłogę?

W jakich pomieszczeniach można wykorzystać drewno do wykończenia podłóg?

Panele wykonane z litego drewna charakteryzują się przede wszystkim wysoką estetyką. Dlatego są wykorzystywane w pomieszczeniach reprezentatywnych takich jak pokoje dzienne czy salony. Chętnie stosowane są również w innych „suchych” pomieszczeniach np. jadalniach czy sypialniach. Warto jednak wiedzieć, że drewno pochodzące z niektórych drzew egzotycznych można wykorzystać również do aranżacji łazienek czy kuchni, gdzie zazwyczaj panuje podwyższony poziom wilgoci. Tutaj trzeba jednak szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie zabezpieczenie drewna przed niekorzystnymi dla niego warunkami. Jeżeli interesują Cię różne rodzaje paneli wykonanych z litego drewna zajrzyj do internetu i na pewno znajdziesz coś dla siebie. W naszych czasach Google to standard.

Jak dbać o drewniane podłogi?

Aby podłoga wykonana z drewna zachowała na długo swój piękny wygląd musi być odpowiednio pielęgnowana i konserwowana. Do codziennych porządków wystarczy odkurzacz z odpowiednią końcówka lub zmiotka. Do mycia podłóg z drewna należy stosować specjalistyczne środki polecane przez producenta desek. Trzeba też pamiętać, aby zbytnio nie moczyć desek – mop powinien być lekko wilgotny. Zbytnie zmoczenie desek może powodować uszkodzenia i wypaczenia.

Ważna jest też okresowa konserwacja drewna na podłodze. W zależności czy jest ono lakierowane, czy olejowane, konserwację wykonuje się co kilka lat. Z tym, że olejowanie wykonuje się częściej niż odświeżanie powierzchni lakierowanej. Wybierając sposób zabezpieczenia i wykończenia podłogi drewnianej, warto zwrócić uwagę również na to, że zazwyczaj przy uszkodzeniach powierzchni powstałych na niewielkiej jej przestrzeni, olejowana podłoga daje możliwość odświeżenia tylko tego fragmentu. W przypadku lakierowanej, może rodzić to konieczność odświeżenia całej podłogi.

To co ? Trzeba działać. Pogoda ładna, w sam raz do remontu podłogi ! Czas na drewniane panele podłogowe !

 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykańczaniu wnętrz domu, odwiedź blog budowlany.