poniedziałek, 23 marzec 2020 10:03

Jak wybrać odpowiedni stół jadalniany?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
stół jadalniany stół jadalniany

Jadalnia to miejsce gdzie spędzamy sporo czasu, to właśnie tutaj przeżywamy radosne chwile i to w tym miejscu zbiera się cała rodzina, by wspólnie zjeść posiłek. Aby jednak takie spotkania przebiegły komfortowo i w przyjaznej atmosferze warto jest dobrać odpowiedni stół do potrzeb.

 

Kształt stołu

Wybór stołu powinno się zacząć od podjęcia decyzji, jaki kształt będzie najlepszy. Klasycznie, jest to wybór między okrągłym, a prostokątnym. Stół prostokątny jest lepszym rozwiązaniem dla większych jadalni. Co więcej, do jego zalet należy to, że wszędzie on wygląda dobrze, nieważne czy zostanie postawiony w rogu pomieszczenia czy na środku. W każdym punkcie sprawdzi się idealnie i w zależności od rozmiaru, może grać główny element pomieszczenia albo może być tylko dopełnieniem całości.

Natomiast stół jadalniany, który jest okrągły jest lepszy dla mniejszych pomieszczeń. Wszędzie tam, gdzie wykorzystujemy w stu procentach przestrzeń, to właśnie on sprawdzi się najlepiej. Plusem o jakim warto wspomnieć jest to, że taki stół optycznie powiększa wnętrze. W przeciwieństwie do prostokątnego, w tym przypadku lepiej jest go umieścić w centralnej części pokoju, ponieważ umieszczając go w kącie czy przy ścianie, nie będzie wyglądał tak dobrze.

Wybór materiału

Ważnym elementem jest też materiał z jakiego stół został wykonany. Wybierając go, trzeba się kierować względami estetycznymi ale też jakością materiałów z jakiego został wykonany.

Ostatnio bardzo modny staje się szklany stół. Niewątpliwie jest on ciekawym dopełnieniem wnętrz, głównie tych nowoczesnych, oraz prezentuje się bardzo elegancko, ale trzeba pamiętać o tym, że szybko się brudzi i należy go regularnie czyścić.

Kolejnym rozwiązaniem, które jest często wybierane, to stół z drewnianym blatem. To klasyczny wygląd, który pasuje do większości pomieszczeń i jest gwarantem ponadczasowej elegancji. Decydując się na ten rodzaj, trzeba mieć na uwadze to, że taki stół wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niemniej, dbanie o niego powoduje, że stół będzie się prezentował wyjątkowo i ponadczasowo.

O czym pamiętać?

Aby mieć pewność, że stół do jadalni będzie idealny trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, między innymi to, jak duży ma być. Wszystko zależy od ilości dostępnego miejsca przeznaczonego na stół, ale też od ilości domowników lub gości. Wartą uwagi kwestią są stoły rozkładane, ponieważ mogą stanowić dobre rozwiązanie w przypadku, gdy często organizuje się przyjęcia, a na co dzień brakuje miejsca w pomieszczeniu. Należy też pamiętać o zastosowanym kolorze, ponieważ musi on być spójny z całą resztą, aby stworzyć wrażenie całości i kompletności.