środa, 04 październik 2023 21:22

Wiata rowerowa – najważniejsze informacje 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wiata rowerowa wiata rowerowa fot: materiał partnera

Rower to coraz popularniejszy w Polsce środek transportu. Dorośli dojeżdżają nim do pracy, a dzieci – do szkoły. Często jest wykorzystywany rekreacyjnie, jeśli ktoś chce aktywnie spędzić wolny czas. W miastach rowerzyści korzystają ze ścieżek rowerowych, a swoje pojazdy mogą zostawić przy stojaku lub pod wiatą rowerową. 

Pierwszy rower w Polsce 

Pierwszy rower w Polsce został skonstruowany przez Edmunda Perla. Powstał z drewna i posiadał trzy koła. Pierwsze zawody rowerowe zostały zorganizowane w 1869 roku w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Natomiast w 1886 roku zostało założone Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. W późniejszych latach takie zgromadzenia powstały także w Łodzi, Poznaniu i Krakowie. Pierwsze ścieżki rowerowe w naszym kraju zaczęto budować jeszcze w czasach Polski Ludowej. Szczególnie dużo takich tras powstało za Gierka. Drogi dla rowerów, budowane w tych latach były najczęściej asfaltowe i miały niezłą geometrię oraz były separowane od chodnika. 

Nowoczesna wiaty rowerowe 

Wiaty rowerowe mogą się różnić m.in. wielkością, materiałem, z jakiego są wykonane oraz sposobem montażu do podłoża. Jeśli jest to konstrukcja wolnostojąca, to w tym przypadku do jej montażu potrzebne jest tylko podstawowe zgłoszenie. Jeśli w ciągu 21 dni od przedstawienia w urzędzie inwestor nie otrzyma odpowiedzi, wtedy może zrealizować swój projekt. Natomiast w przypadku wiat, które nie są konstrukcjami wolnostojącymi (np. przylegają do ściany), konieczne jest złożenie dokumentacji w ramach pozwolenia na budowę. Wedle procedur czas oczekiwania na pozwolenie na budowę takiej wiaty wynosi 70 dni. 

Dlaczego warto montować wiaty rowerowe?

Rosnąca liczba rowerów i rowerzystów sprawia, że niezbędne jest budowanie coraz szerszej infrastruktury rowerowej. To konieczne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ścieżki rowerowe zapewniają bezpieczną podróż cyklistom. Ważnym elementem infrastruktury rowerowej są również stojaki i profesjonalne wiaty rowerowe umożliwiające skuteczne i bezpieczne pozostawienie roweru. Wiaty rowerowe chronią jednoślad nie tylko przed kradzieżą, ale także przed zniszczeniem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi jak deszcz czy śnieg. Konstrukcje takie powstają w miejscach, gdzie cykliści często zostawiają swoje pojazdy, np. okolice miejsc pracy, placówki edukacyjne, galerie handlowe i parki.  

Wiaty rowerowe mogą być wykonane ze stali, aluminium lub poliwęglanu. Aby zapewnić trwałość konstrukcji, warto wybierać wiaty z orynnowaniem. Dodatkowo warto zadbać, aby konstrukcja posiadała odpowiedni certyfikat powłok.