niedziela, 21 kwiecień 2024 14:43

Sztuczna inteligencja przekształca wspomnienia w sztukę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sztuczna inteligencja a ludzka pamięć Sztuczna inteligencja a ludzka pamięć fot: pixabay

Hiszpańskie studio Domestic Data Streamers, współpracując z uczelniami z Hiszpanii i USA, zainicjowało projekt "The Synthetic Memories". Jego celem jest tworzenie wizualnych rekonstrukcji wspomnień, które nie zostały uchwycone na zdjęciach. W projekcie wykorzystywane są modele AI, takie jak DALL-E 2, umożliwiające przekształcenie narracji w obraz. To innowacyjne podejście otwiera nowe perspektywy dla zrozumienia i zachowania ludzkich wspomnień

 

Czego się dowiesz:

  • Jakie jest główne założenie projektu "The Synthetic Memories" realizowanego przez hiszpańskie studio Domestic Data Streamers?
  • Jakie technologie są wykorzystywane do wizualizacji wspomnień w projekcie "The Synthetic Memories"?
  • Jakie korzyści wynikają z wykorzystania nieco starszej wersji AI, takiej jak DALL-E 2, w kontekście oddawania charakteru ludzkich wspomnień?
  • Jakie wyzwania i możliwości niesie za sobą projektowanie obrazów wspomnień za pomocą AI?
  • Jakie są potencjalne przyszłe zastosowania technologii wykorzystywanych w projekcie, zwłaszcza w kontekście pomocy osobom z zaburzeniami pamięci?

Proces tworzenia obrazów z wspomnień

Projekt bazuje na szczegółowych wywiadach z osobami, które chcą odtworzyć swoje wspomnienia. Na przykład, wspomnienie 84-letniej Marii z Barcelony o jej ojcu uwięzionym przez generała Franco, zostało zobrazowane dzięki dokładnemu opisowi sceny, którą Maria pamiętała z dzieciństwa. Następnie, inżynier komend tekstowych wprowadza te informacje do systemu AI, który iteracyjnie generuje obraz. Poprawki są wprowadzane aż do uzyskania wizualizacji jak najbliżej odpowiadającej oryginalnym wspomnieniom zgłaszającej osoby.

„Pokazujemy obraz wygenerowany z danej komendy osobie, której wspomnienie odtworzyliśmy, a ta może powiedzieć, że krzesło było po drugiej stronie, albo że dane wydarzenie miało miejsce nocą, a nie za dnia.” - Pau Garcia

Zalety i wyzwania technologii

Zastosowanie modelu DALL-E 2, mimo że nie jest najnowszym modelem AI (DALL-E 3 oferuje jeszcze lepsze możliwości), ma swoje zalety. Nieco niższa dokładność i detal obrazów generowanych przez DALL-E 2 oddają nieostrość ludzkich wspomnień, co jest cenną cechą przy odtwarzaniu zdarzeń pamiętanych często niejasno. Pau Garcia, założyciel Domestic Data Streamers, zwraca uwagę na to, że bardziej realistyczne obrazy mogą skupiać uwagę na nieistotnych detalach, podczas gdy cel projektu to oddanie ogólnej esencji wspomnienia.

„Jeśli tworzysz coś bardzo realistycznego, ludzie skupiają się na rzeczach, których tam nie było.” - Pau Garcia

Projekt "The Synthetic Memories" demonstruje, jak zaawansowane technologie AI mogą wspierać ludzką pamięć i emocje. W przyszłości, narzędzia te mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w dziedzinie sztuki i dokumentacji osobistych doświadczeń, ale również pomóc w terapii osób z zaburzeniami pamięci, takimi jak demencja. Ostateczny sukces i etyczne aspekty wykorzystywania AI do takich celów będą jednak wymagały dalszych badań i rozważań.

„Jeśli obraz jest niewyraźny, cała koncepcja jest przekazywana lepiej. Wspomnienia są trochę jak sny, a nie jak fotografie o dokładnie oddanych szczegółach. Nie zawsze pamiętamy, czy stojące w danym miejscu krzesło było czerwone, czy zielone. Pamiętamy po prostu to, że stało tam krzesło.” - Pau Garcia

źródło: instalki.pl