wtorek, 14 wrzesień 2021 12:44

Sita stalowe - jakie są rodzaje i jak wybrać odpowiednie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 sita stalowe sita stalowe Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Za surowymi ścianami zakładów przemysłowych, produkcyjnych i przetwórczych kryją się maszyny, którym w zasadzie zawdzięczamy wysoki standard naszego życia.

Oczyszczanie wody, recycling i procesy produkcyjne wymagają użycia różnego rodzaju sit przemysłowych, w które te maszyny są wyposażone. Jednymi z najbardziej popularnych są sita stalowe.

Sita stalowe - czym się charakteryzują?

Przede wszystkim wytrzymałością i odpornością na różne substancje chemiczne pochodzenia zarówno naturalnego, jak i laboratoryjnego. Takie sita nie odkształcają się tak bardzo jak te z tworzyw sztucznych czy też poliuretanu. Mogą też być poddawane różnym temperaturom. Dzięki zastosowaniu przeróżnych procesów produkcyjnych można dobrać takie właśnie sita stalowe, które będą idealne dla danego produktu.

Sita stalowe - rodzaje i zastosowanie

No właśnie, tyle różnych rodzajów sit jest na rynku. Które z nich wybrać? Odpowiedź jest prosta. Takie, które będzie najlepiej pasowało do materiałów, substancji lub surowców, z jakimi pracujesz, a także do maszyny, której używasz.

Sita tkane - najwyższa precyzja

Jeśli potrzebujesz sit do tych najbardziej precyzyjnych procesów filtracji, najlepszym wyborem będą sita tkane. Zwykle wykonane są przede wszystkim z najwyższej jakości stali gatunkowych, masz też do wyboru różnej gęstości sploty o zróżnicowanej wielkości oczek. Różne mogą być także średnice samych drutów, z których wyplatane są sita. Jeśli więc zależy Ci na szczególnie dokładnym filtrowaniu - sita stalowe tkane to świetny wybór. Sita tkane świetnie nadają się nie tylko do przesiewania stałych elementów, ale także cieczy od gazów.

Sita plecione - do uniwersalnych zastosowań

Jeśli potrzebujesz koszy lub sit do przesiewania do klasyfikacji kruszyw, lub do koszy do hartowni - ten rodzaj sit stalowych pozwoli Ci na pełną dowolność. Powstają przez odpowiednie zaplecenie ze sobą drutów, co na jeszcze lepsze dobranie wielkości oczek, grubości drutów oraz splotów do produktów, które chcesz za pomocą sita od siebie odseparować. Jeśli jednak potrzebujesz sit bardziej wytrzymałych, wybierz sita karbowane podwójnie. Z kolei sita plecione szczelinowe o prostokątnych oczkach oraz sita plecione tłoczone charakteryzują się najwyższą dokładnością w oddzielaniu produktów bardzo drobnych.

Sita harfowe, tłoczone płaskie oraz perforowane - kiedy grubość warstwy ma znaczenie

Ten rodzaj sit ma wyjątkową budowę. Dzięki zestawieniu ze sobą odpowiednio powyginanych drutów i połączeniu ich w jednej powierzchni sito jest wyjątkowo płaskie. Co więcej, taki układ minimalizuje ryzyko zaklinowania się kruszywa lub innej frakcji oraz gwarantuje szybkie samooczyszczanie sita. Jeśli jednak nadal kruszywo lub surowiec ma wyższą wilgotność i jest ryzyko oklejania się go wokół drutów, zalecane jest zastosowanie sit ze stali nierdzewnej. Stosunkowo płaską powierzchnię mają też sita tłoczone płaskie, z kolei sita perforowane są arkuszem blachy z otworami i są bodajże najbardziej uniwersalnymi arkuszami stosowanymi powszechnie.

Sita strunowe - idealne do wilgotnych frakcji

Dzięki dużej powierzchni wolnej te sita stalowe świetnie nadają się do separacji materiałów sypkich o dość wysokiej wilgotności. Druty ułożone są względem siebie równolegle, tworzą więc szczeliny. Dzięki temu poza wysoką wydajnością także i one mają możliwość samooczyszczania.

Sita zgrzewane i sita palcowe – tam, gdzie liczy się maksymalna wytrzymałość i … wygląd

Te wyjątkowe sita pozwalają na pracę w szczególnych warunkach. Mają olbrzymią wytrzymałość. a jeśli wykonane są w odpowiedniej technologii, ich konstrukcja będzie wyjątkowo trwała. Dzięki temu mogą być wykorzystane nie tylko do przesiewaczy i separatorów, ale także jako elementy konstrukcyjne w hartowniach. Siatki zgrzewane używane są chętnie także w budownictwie w celu oddzielania powierzchni - od filtrów i osłon po ścianki działowe, a nawet dekoracyjne ogrodzenia. Z kolei sita palcowe świetnie sprawdzają się, gdy frakcje są wyjątkowo trudne do oddzielenia.