środa, 25 sierpień 2021 09:00

Klawiatura do laptopa - jak wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Klawiatura do laptopa Klawiatura do laptopa Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

Nie ulega wątpliwości, że laptop ma wiele różnych zalet, które sprawiają, że wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez tego urządzenia.

Jednakże w wielu laptopach nie mamy osobnego panelu z klawiszami numerycznymi, co może być naprawdę bardzo uciążliwe dla osób, które pracują głównie w arkuszach kalkulacyjnych. W takim wypadku doskonale sprawdzi się klawiatura do laptopa. Warto zatem wiedzieć, jak działa taka klawiatura i jak wybrać taką najlepszą. 

Jak działa klawiatura do laptopa?

Klawiatura do laptopa zrobiona jest z procesora, jak również z obwodów elektrycznych, które razem tworzą macierz. Kiedy naciśnięty zostanie klawisz, to obwód się zamyka, a procesor dostaje informację, który przycisk wciśnięto. Pod każdym klawiszem znajduje się mały otwór z podłużnym wałeczkiem oraz gumowym obojnakiem. Czy mechanizm działania klawiatury opiera się na mapie znaków przechowywanych w pamięci ROM laptopa. Kiedy zostanie naciśnięty dany przycisk, to procesor sprawdza mapę i porównuje ją z pozycją na macierzy, żeby został wykorzystany dany znak.  

Jak wybrać klawiaturę do laptopa?

Niestety teraz praktycznie każdy nowy laptop danej firmy, ma trochę inny wbudowany model klawiatury. Klawiatura do laptopa może się różnić wieloma parametrami, na przykład układem klawiszy, dodatkowymi funkcjami, czy też przede wszystkim rozmiarem. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na klawiaturę do naszego laptopa, to musimy sprawdzić, czy będzie ona pasowała do naszego urządzenia. Wszystkie klawiatury przeznaczone do laptopów mają swoje własne oznaczenia, po których możemy szukać odpowiedniego modelu. Ponadto, zawsze warto zwrócić uwagę na układ klawiszy. 

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?

Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać odpowiednią klawiaturę, to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepsza będzie klawiatura przewodowa, czy też bezprzewodowa. Na pewno ogromnym atutem klawiatury przewodowej jest to, że będzie ona bardzo szybko reagowała, a co za tym idzie doskonale sprawdzi się na przykład podczas gier. Kabel zapewnia nam stabilność łącza, a co za tym idzie nie ma żadnych zacięć oraz opóźnień. Na pewno wadą jest to, że przewód może się plątać, co jest bardzo kłopotliwe. Bezprzewodowa klawiatura do laptopa, to rozwiązanie praktyczne i przede wszystkim wygodne. Niezależnie od tego, gdzie będziemy ją trzymać, to niczym nie będziemy ograniczeni. Możemy zdecydować się na sprzęt, który korzysta z modułu Bluetooth, czy też z nanoodbiornika USB, który po prostu wpinamy do portu USB w naszym laptopie.