niedziela, 27 czerwiec 2021 11:33

Cechy kompresora tłokowego 100l

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kompresor tłokowy 100l Kompresor tłokowy 100l pixabay

Kompresory tłokowe 100l to urządzenia, jakie są wykorzystywane w wielu miejscach. Korzystają z nich profesjonalne warsztaty, jak i osoby lubiące majsterkować we własnym garażu. W każdym przypadku przydatne jest skorzystania z urządzeń, które ułatwią codzienną pracę.

Na rynku znajdziemy sprężarki o różnych pojemnościach, jakie z łatwością dostosujemy do swoich oczekiwań. Czym cechują się kompresory tłokowe 100l? Gdzie zazwyczaj są wykorzystywane? Jakie zalety posiadają?

Funkcjonalna sprężarka tłokowa 100l

Kompresor tłokowy 100l jest jednym z najpopularniejszych urządzeń tego rodzaju. Zaletami są głównie łatwa konstrukcja i niezawodne działanie, które pozwoli na niezakłóconą pracę. Prosta obsługa w połączeniu z nieskomplikowaną budową urządzenia wpływa na zniwelowanie ryzyka awarii. Poza tym sprzęt wyróżnia się lekkością, dlatego w dowolnym momencie przeniesiemy go w inne miejsce. 

Najpopularniejsze kompresory tłokowe

Sporym uznaniem cieszą się kompresory dwutłokowe, jakie bazują na dużej wydajności. Warto zauważyć, że pompa z dwoma tłokami wpływa znacząco na lepszą efektywność sprężarki. Dochodzi do większego ciśnienia powietrza i wymuszania jego przepływu. Okazuje się, że większa wydajność przekłada się na wymiary urządzenia, zwłaszcza jeśli postawimy na najwyższą moc. Plusem jest pojemność zbiornika, osiągana moc i wydłużony cykl pracy. W następnym rozdziale dowiesz się jak działa kompresor tłokowy 100l.

Jak działa urządzenie?

Przed zakupem sprężarki warto dowiedzieć się, jak działa kompresor tłokowy 100l. Najprostsze modele składają się z kilku komponentów:

  • tłok,
  • głowica z zaworami,
  • korpus cylindra,
  • wał korbowy i korbowód (czyli układ korbowy). 

Tłok w trakcie pracy porusza się w górę i w dół cylindra. Na tym etapie tworzy się podciśnienie, co otwiera zawór ssący, który stanowi drogę powietrza z zewnątrz do środka maszyny. Podnoszenie tłoku sprawia, że ciśnienie rośnie, natomiast zawór ulega zamknięciu. Zebrane wewnątrz powietrze ulega sprężeniu, a jego ciśnienie wzrasta. Jeśli dojdzie do przekroczenia ustalonej granicy, otwarciu ulega zawór tłoczny, który umożliwia ujście powietrza poza cylinder. Po opróżnieniu zawór się zamyka, a tłok idzie na dół i rozpoczyna cały cykl od nowa. 

Zastosowanie sprężarki tłokowej 100l

Sprężarki tłokowe 100l są na szeroką skalę wykorzystywane w przemyśle. Najczęściej są stosowane jako urządzenia stacjonarne lub przenośnie, które mają na calu zasilać profesjonalne narzędzia pneumatyczne (np. na budowie). Kolejne zastosowanie wiąże się ze sprężaniem gazów w zakładach chemicznych. Z powodzeniem wykorzystamy sprężarkę w układach sprężonego powietrza, które są stosowane do rozruchu spalinowych silników wysokoprężnych. Fachowcy sięgają po urządzenie wtedy, gdy chcą wpłynąć na sterowanie pracą hamulców pneumatycznych lub napełnić butlę gazem technicznym. 

Kompresory tłokowe przydadzą się w gospodarstwach domowych, jak też w wielu firmach. Podczas doboru zwróćmy uwagę na dobrą jakość i solidną konstrukcję urządzenia, co przełoży się na niezawodną pracę każdego dnia. Sprężarka 100l jest jednym z najpopularniejszych modeli na rynku.