środa, 08 luty 2023 16:17

Fotowoltaika - czym jest i jakie są jej zalety?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
fotowoltaika gdańsk fotowoltaika gdańsk Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań stanowią zwłaszcza instalacje fotowoltaiczne - dowiedz się, na czym polega ich działanie i poznaj korzyści, jakie niesie za sobą fotowoltaika!

 

Instalacja fotowoltaiczna - na czym polega jej działanie?

Wysokie ceny rachunków za energię elektryczną sprawiają, że coraz chętniej zagłębiamy się w temat dotyczący funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej. Warto wiedzieć, że jest to nie tylko metoda, dzięki której skutecznie można uniezależnić się od wciąż rosnących cen energii elektrycznej. Sposób jej pozyskiwania jest również w pełni przyjazny naszej planecie, gdyż w przeciwieństwie do elektrowni węglowych, panele fotowoltaiczne podczas produkcji prądu nie emitują żadnych szkodliwych zanieczyszczeń. Panele fotowoltaiczne zasilane są naturalnym promieniowaniem słonecznym, w związku z czym pozyskiwanie energii elektrycznej odbywa się w pełni ekologicznie. Na ich konstrukcję składają się ogniwa fotowoltaiczne, mierzący przepływ prądu oraz rozliczający ilość produkowanej i pobranej energii licznik dwukierunkowy, a także falownik, który przekształca prąd stały w zmienny, wykorzystywany w gospodarstwach domowych. Działanie instalacji opiera się natomiast na fizycznym procesie, zachodzącym dzięki padającym na panele promieniom słonecznym.

Fotowoltaika Gdańsk - zalety stosowania odnawialnych źródeł energii

Instalację fotowoltaiczną zasilają promienie słoneczne, czyli niewyczerpalne źródło energii - niekończące się zasoby to jedna z głównych zalet, dzięki którym panele słoneczne zyskują coraz większą popularność. Ponadto, ich użytkowanie wiąże się z dużymi oszczędnościami na tle finansowym. Decydując się na montaż paneli, ich właściciel uniezależnia się od rynkowych cen prądu, które w obecnych czasach coraz gwałtowniej wzrastają. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że trwałość jednej instalacji osiąga co najmniej 25 lat, zaś sama inwestycja zwraca się niekiedy już po kilku latach. Na dodatkowy zysk mogą liczyć też osoby fizyczne, które w budynku mieszkalnym prowadzą własną działalność gospodarczą - istnieje wtedy możliwość skorzystania z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej i tym samym odliczenia od podstawy opodatkowania części wydatków inwestycyjnych. 

Aktualny trend na odnawialne źródła energii jest przyjazny jednak nie tylko dla naszego portfela. Jedną z podstawowych zalet instalacji fotowoltaicznych stanowi całkowicie naturalny i bezpieczny dla środowiska sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to zatem skuteczny sposób na ograniczenie znajdujących się w powietrzu szkodliwych związków, w tym CO2, generowanym przez elektrownie węglowe. Warto wiedzieć, że sama konstrukcja paneli składa się w dużej mierze z komponentów, które mogą zostać poddane recyklingowi. Wyposażając się dodatkowo w akumulatory, właściciel instalacji może ponadto tworzyć własne magazyny energii, posiadając w ten sposób zasoby na wypadek przerw w dostawach prądu. 

Wybierając fotowoltaika gdańsk możesz liczyć na szybki i sprawny proces montażu instalacji, która jest bezgłośna, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływa negatywnie na komfort mieszkańców danego budynku. Panele nie wymagają obsługi ani konserwacji, jednak mogą pochwalić się niezwykłą wytrzymałością oraz bezawaryjnym działaniem - nie przeszkodzą im w tym nawet niekorzystne warunki atmosferyczne. Rozwiązanie to zatem niesie za sobą mnóstwo korzyści na wielu polach, które coraz częściej doceniane jest zarówno przez osoby pragnące zaoszczędzić na rosnących rachunkach za prąd, jak i tym dbającym o dobro naszej planety.