środa, 08 luty 2023 16:42

Jak dobrać wózki do bram przesuwnych?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wózki do bram przesuwnych wózki do bram przesuwnych Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Brama jest jednym z koniecznych elementów ogrodzenia domu, firmy czy też lokalu. Odpowiednie rolki i wózki jezdne gwarantują całemu systemowi bezproblemowe działanie oraz oczywiście chronią prywatność, majątek i zapewniają bezpieczeństwo.

Systemy bram przesuwnych zabezpieczają również przed opuszczenie posesji przez psy czy dzieci. Oczywiście na rynku znaleźć można szereg rozwiązań, które nie tylko świetnie wyglądają, ale również są bardzo funkcjonalne.

Niezbędne dodatki do bram przesuwnych

Na rynku znaleźć można różnorodne bramy – klasyczne i przesuwne, otwierane manualnie lub automatycznie. Poza tym oczywiście są wykonane z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach i wykończeniach, a tym samym najczęściej dobiera się je do aranżacji, elewacja domu czy też samego ogrodzenia. Od jakości natomiast wszystkich elementów zależeć będzie, jak długo całość będzie dobrze wyglądać i spełniać swoje zadanie. To dlatego właśnie wózki do bram przesuwnych oraz rolki muszą być optymalnie dobrane.

Parametry bramy przesuwnej, jakie trzeba wziąć pod uwagę

Wózki do bramy przesuwnej to jeden z najważniejszych elementów całego systemu. Umożliwia otwieranie się i zamykanie skrzydła oraz przesuwają je wzdłuż ogrodzenia. Wózki bramowe są wbudowane w specjalne profile. Ich ważną częścią są rolki nośne, które sprawiają, że cały mechanizm działa płynnie. Oczywiście w zależności od konstrukcji bramy, jej wielkości i ciężaru dopasowuje się same wózki i liczbę rolek, które mogą działać w poziomie lub pionie.

Dobierając wózki jezdne, należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Jednym z nich jest rozmiar profilu półotwartego, który został zamontowany przy budowie. Także ciężar konstrukcji determinuje nośność wózka, a finalnie dopasowuje się rodzaj podstawy i wszystkich elementów do konkretnego systemu.

Nowoczesne wózki bramowe

W przypadku lżejszych bram – do 80 kilogramów, można wybrać mniejszy wózek jezdny. Większe będą optymalne do skrzydła o wadze od 100 do 200 kg. Przy cięższych modelach należy zatem zastosować odpowiednio większe wózki do bram przesuwnych. W tym segmencie wyróżnia się dwa typy akcesoriów – stałe i wahliwe. Przy dużych i ciężkich bramach stosuje się nawet dwa wózki, by zapewnić odpowiednie prowadzenie skrzydła, co jest szczególnie ważne przy różnego rodzaju nierównościach. Najczęściej wówczas wybierany jest wózek wahliwy z wytrzymałych materiałów. Świetnie dostosowuje się on do różnic w profilu bramy. Poprawne działanie instalacji to też wybór odpowiednich rolek. Dzięki nim skrzydło przesuwa się po profilu.

Dostępne są rolki poliamidowe, które świetnie sprawdzają się przy lżejszych bramach, oraz rolki wykonane z metalu, które są bardziej wytrzymałe niż te z tworzywa sztucznego. Warto jednak zwrócić uwagę, że poliamid jest odporny na korozję i ścieranie, a także sprawia, że całość pracuje cicho. Głośniejsze będą rolki metalowe, ale przy ciężkich bramach są jedyną alternatywą. Ten materiał jest również bardziej podatny na korozję niż rolki z tworzywa. Znaleźć można w ofercie wózki do różnych profili bramowych i o rozmaitej ilości kółek. Ten parametr jest zależny od szerokości wjazdu. Przy skrzydle do 3 metrów sprawdzą się wózki z trzema rolkami, te do 6 metrów potrzebują 5 rolek, a te powyżej sześciu metrów nawet 9 rolek. Warto również zwrócić uwagę na części z regulacją wysokości, które można idealnie dopasować do bram. Zestaw wózków jest montowany na specjalnej podstawie. W standardzie ma ona rozmiar 175x100 mm. Mniejsza wersja będzie natomiast rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie klientom zależy na niższych kosztach inwestycji. Duża natomiast ma zastosowanie do wózków o największej liczbie rolek, jeśli nie stosuje się tak zwanej dodatkowej podstawy regulacyjnej.