czwartek, 20 czerwiec 2019 18:23

Sposoby na zwiększenie mocy i momentu obrotowego w samochodzie. Robimy tuning

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zwiększenie mocy i momentu obrotowego w samochodzie Zwiększenie mocy i momentu obrotowego w samochodzie

Moje auto to niezła bryka, ale to co mogę z nim zrobić za pomocą tej nowej, innowacyjnej technologii motoryzacyjnej to kosmos. Tak niewiele trzeba, żeby moje auto stało się rakietą kosmiczną. Zobaczmy co tu mamy do zaprezentowania. Moc samochodu, liczona w koniach mechanicznych, decyduje o jego osiągach. Jest to jeden z najważniejszych parametrów pojazdu, na który zwracamy uwagę przy zakupie. W jaki sposób zwiększyć moc silnika i dynamikę pojazdu? W artykule przedstawiam na to aż 8 sposobów!


Chip tuning ze sterownikami ECUChip tuning to metoda elektronicznego tuningu silnika. Polega ona na modyfikacji oprogramowania, które steruje silnikiem w taki sposób, by optymalnie wykorzystać jego niewykorzystane możliwości.

ECU (Engine Control Unit) to urządzenie, które zarządza pracą silnika. Chip tuning polega na wykorzystaniu oprogramowania, które wprowadza zmiany w takich parametrach, jak dawka paliwa, kąt wtrysku, ciśnienie turbodoładowania czy ciśnienie wtrysku paliwa. Więcej informacji o tym procesie znaleźć można na stronie specjalistów w tej dziedzine.

Tuning ze sterownikami ECU
Tuning ze sterownikami ECU

 

Tuning elektroniczny przy użyciu zewnętrznego modułuInną metodą tuningu elektronicznego jest użycie zewnętrznego modułu. W ten sposób zmodyfikować można wielkość dawki paliwa.

Zaletą tego rozwiązania jest brak widocznej ingerencji, co może być ważne w przypadku samochodów na gwarancji. Moduły przypisane są jednak do konkretnego modelu silnika, a nie egzemplarza samochodu, przez co nie ma możliwości indywidualnego strojenia.

Tuning elektroniczny zewnętrzny
Tuning elektroniczny zewnętrznySWAP, czyli wymiana silnikaSWAP silnika to sposób na mechaniczny tuning mocy samochodu. Polega na wymienieniu silnika egzemplarzem o innych, lepszych parametrach. Jest to najtańszy i najbardziej popularny sposób na tuning mechaniczny.Zwiększ moc silnika dzięki filtrowi stożkowemuFiltr jest elementem układu dolotowego samochodu. Zadaniem tego układu jest dostarczenie powietrza do komory spalania silnika, a filtr jest jego najwęższym elementem. Wymiana wlotu na stożkowy wiąże się z przyspieszeniem pędu powietrza i wysokim przepływem, co z kolei znacząco zwiększa moc i moment silnika.

Filtr stożkowy w tuningu auta
Filtr stożkowy w tuningu auta


Wymiana rur dolotowych sposobem na zwiększenie mocyPasjonaci tuningu wymieniają również rury dolotowe. Te plastikowe zamienia się na metalowe, które wewnątrz są całkowicie gładkie i posiadają zdecydowanie większą średnicę.Układ wydechowyUkład oddechowy odpowiada przede wszystkim za odprowadzanie spalin z silnika i ich oczyszczanie. Wymiana rur wydechowych na szersze poskutkuje szybszym usuwaniem spalin, co wpłynie pozytywnie na osiągi samochodu.TurbinaTurbina służy do doładowania silnika spalinowego. Podniesienie mocy samochodu można uzyskać poprzez wymianę turbiny na większą, w przypadku kiedy samochód jest już w nią wyposażony, lub zamontowanie jej w modelach niewyposażonych w ten element.Podtlenek azotuDo uzyskania wysoka wydajność silnika potrzebna jest mieszanka paliwa i tlenu w odpowiednich proporcjach. Wtryskiwanie podtlenku azotu do cylindra powoduje jego rozszczepienie na tlen i azot, a w efekcie nawet 40-50% przyrost mocy!Świece zapłonoweNależy pamiętać, że przy tuningowaniu silnika zmieniają się jego parametry, co wymaga dostosowania świec zapłonowych. Specjaliści polecają, aby zweryfikować wartości cieplne świec, kiedy przyrost mocy osiągnie około 20%.

Tym sposobem tworzymy nasza rakietę. To naprawdę bardzo innowacyjny i ciekawy pomysł na podrasowanie naszego auta