poniedziałek, 21 grudzień 2020 18:21

Opony do off-roaderów

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
czesciauto24.pl. czesciauto24.pl.

Z tego względu, że off-roadery przeznaczone są, jak ich sama nazwa wskazuje, do jazdy typowo terenowej, za uzasadnioną uznaje się instalację opon specjalistycznych.

Opony skonstruowane do jazdy w terenie charakteryzują się wyjątkowo blokowym wzorem bieżnika wyposażonym w znacznej głębokości rowki, zapewniające doskonałą wręcz przyczepność w trakcie jazdy samochodem po nawierzchni kamienistej, piaszczystej, drodze nieutwardzonej o luźnej glebie i błocie. Danego rodzaju opony dość często charakteryzują się również zwiększonymi rozmiarami oraz zbrojonymi ściankami bocznymi. Tym samym doskonale radzą sobie one z utrudnionymi warunkami jezdnymi. Niektórzy kierowcy do jazdy po głębokim śniegu lub luźnym piasku specjalnie spuszczają powietrze z opon do pewnego poziomu, aby zapewnić sobie lepszą trakcję. Dzięki tzw. beadlocków (specjalnych pierścieni mocujących oponę do felgi) opony są pewnie założone na feldze, bez różnicy, jakie jest ich wewnętrzne ciśnienia powietrza oraz typu nawierzchni.

Opony do off-roaderów posiadają oznaczenie MT (opony do jazdy po błocie) i AT (uniwersalne opony terenowe). Opony o oznaczeniu MT pozwalają tylko i wyłącznie na jazdę w terenie, a codzienna jazd miejska samochodem nie jest na nich zalecana (warto dodać, że  niektórych regionach jazda po drogach utwardzonych jest ściśle zabraniana). Jazda samochodem wyposażonym w opony MT po drodze utwardzonej zwiększa ilość spalanego paliwa, radykalnie zwiększa poziom hałasu generowany podczas jazdy autem oraz przyczynia się do pogorszenia jego prowadzenia. Dlatego warto pamiętać, że założenie  tego rodzaju opon w swoim aucie ma sens wyłącznie bezpośrednio przed jazdą w terenie. Opony o oznaczeniu AT są wyjątkowo uniwersalne w użyciu, gdyż charakteryzują się mniej agresywnym wzorem bieżnika, który wykonany jest ze znacznie twardszej mieszanki gumy.

Popularne modele opon do off-roaderów:

  • Firestone Destination;
  • Goodyear Wrangler;
  • BFGoodrich Mud-Terrain;
  • Dunlop Radial Mud Rover;
  • Toyo Open Country M/T;
  • Maxxis Bighorn oraz inne.

Oprócz wcześniej wymienionych rodzajów opon (MT i AT) wielu producentów części samochodowych oferuje dla swoich podstawowych modeli off-roaderów i minivanów wersje opon do SUV-ów. Charakteryzują się one zwiększonym indeksem nośności oraz wzmocnioną konstrukcją wnętrza, a ich bieżnik jest zaprojektowany do jazdy typowo miejskiej.

Jeśli Twój samochód nie jest wykorzystywany do jazdy po bezdrożach i nie planujesz poprawy jego właściwości terenowych, zainstaluj w nim opony o rozmiarach podanych przez producenta w instrukcji obsługi pojazdu.

Ten artykuł został napisany przy wsparciu czesciauto24.pl.