piątek, 04 grudzień 2020 10:50

Kompresory samochodowe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kompresor samochodowy Kompresor samochodowy

Gotowi na wakacje ruszamy w podróż, pełni pozytywnych emocji, a tu nagle pośrodku niczego koło zaczyna tracić ciśnienie.

Mamy w bagażniku, spray do podreperowania koła, ale okazuje się za słaby na zaistniały problem, co wtedy? Kompresor samochodowy potrafi uratować sytuację, gdy koło wymaga uzupełnienia ciśnienia powietrzem.

Jak wybrać kompresor samochodowy?

To jaki kompresor stanie się częścią wyposażenia naszego auta zależy min. od częstotliwości używania i tego czy zależy nam bardzo na każdej sekundzie. Podróżując na krótkich trasach i w dodatku rzadko, nie ma większego sensu inwestować w drogie kompresory, które szybciej napełniają koła oraz są cichsze w pracy. Przeciętna osoba, w pełni powinna zadowolić się kompresorem z niskiej i średniej półki cenowej, gdyż wybierając sprawdzonego producenta można mieć pewność, że kupujemy dobry sprzęt w okazyjnej cenie.

Przy wyborze należy zwrócić również uwagę na wymiary i wagę kompresora samochodowego. Jest to szczególnie ważne, gdy nie posiadamy garażu i chcemy zakupić kompresor przenośny, w końcu nie chodzi o to, aby zapełnił całą przestrzeń bagażową, i był niemiłosiernie ciężki. Rozwój technologii pozwolił producentom produkować wydajne przenośne kompresory, które nie zajmują wiele miejsca i ważą kilka kilogramów.

Kolejnym elementem, który jest pożądany w przypadku kompresorów to manometr. Pompowanie kół na oko nie jest najlepszym rozwiązaniem, zdecydowanie bezpieczniej będzie korzystać z kompresorów wyposażonych w urządzeni do pomiaru ciśnienia w oponach, czyli wspomniany manometr. Przeglądając oferty producentów warto zwrócić uwagę na opinie o produkcje, gdyż niektóre modele zawierają błąd pomiarowy przekraczający 0,1 bara. Co prawda różnica 0,2 bara nie doprowadzi do tragedii, ale dobry manometr powinien mieć wysoką dokładność pomiarową.

Manometry dostępne są w różnych wariantach tradycyjnych zegarowych oraz cyfrowych. Jeżeli nie ufasz w tym wypadku technologii spokojnie wybierają wariant ze wskazówką, jest czytelny i łatwo można sprawdzić, czy podaje poprawny pomiar, w przypadku wyświetlaczy elektrycznych musimy zaufać kompresorowi.

Idąc dalej dochodzi do kwestii zasilania, w końcu kompresory to urządzenia elektryczne. Kompresory do auta są zasilane zazwyczaj złączem 12 V umożliwiającym podłączenie do gniazda zapalniczki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie nie wymagające, dostępu do zewnętrznego zasilania, więc sprawdzi się nawet gdy będziemy mieć problemu pośrodku lasu. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na jakość wykonania przewodów, nie chcesz w końcu kupić czegoś co łatwo uszkodzić.

Skoro jesteśmy przy jakości pamiętaj, że tak samo jak kupujesz dobre jakościowo produkty tak samo postępuj przy zakupie kompresora samochodowego. Zwracaj uwagę na trwałość łączenia plastików, warto również śledzić opinie innych użytkowników.

Kompresor samochodowy w swoich założeniach jest prostym urządzeniem, które opiera pracę na niewielkim silniku napędzającym sprężarkę. Te niewielkie urządzenia potrafią uratować sytuację z dziurawą oponą i możliwe, że użyjesz ich raz czy dwa w życiu, ale mogą być tego warte. Zalecamy jednak nie przepłacać za kompresor i celować tanie, a solidne kompresory.