piątek, 26 kwiecień 2024 16:52

NHTSA zaniepokojone zabezpieczeniami autopilota Tesli

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
NHTSA zaniepokojone zabezpieczeniami autopilota Tesli NHTSA zaniepokojone zabezpieczeniami autopilota Tesli fot: unsplash

Amerykańska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego, National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), ogłosiła otwarcie dochodzenia w sprawie akcji serwisowej Tesli, która miała na celu wprowadzenie nowych zabezpieczeń w systemie Autopilot. Dochodzenie dotyczy ponad 2 milionów pojazdów i wynika z obaw agencji o wystarczalność wprowadzonych środków po aktualizacji oprogramowania.

  1. Co skłoniło NHTSA do otwarcia dochodzenia w sprawie systemu Autopilot w pojazdach Tesli?
  2. Jakie główne obawy wzbudził system Autopilot według NHTSA?
  3. Jakie zmiany wprowadziła Tesla w odpowiedzi na obawy NHTSA?
  4. Jakie konsekwencje mogą wynikać z nowego dochodzenia NHTSA dla Tesli?
  5. Jakie skutki miały poprzednie wypadki z udziałem systemu Autopilot dla bezpieczeństwa systemów autonomicznych?

Historia dochodzenia NHTSA

NHTSA (1) zamknęła wcześniejsze, trwające prawie trzy lata dochodzenie dotyczące Autopilota Tesli, podczas którego stwierdzono, że system angażowania kierowcy przez Teslę jest niewystarczający. Według agencji, system pozwala na zbyt dużą swobodę działania, co skutkuje "krytycznym lukami w bezpieczeństwie". Teraz, po zidentyfikowaniu 13 wypadków z udziałem systemu, w tym przypadków śmiertelnych i poważnych obrażeń, agencja postanowiła zbadać, czy wprowadzone zmiany rzeczywiście zapewniają bezpieczeństwo użytkowników.

Zaniepokojenie nazwą i skutecznością systemu Autopilot

NHTSA wyraziła również obawy, że nazwa "Autopilot" może wprowadzać użytkowników w błąd co do rzeczywistych możliwości systemu i zachęcać do nadmiernego zaufania do automatyzacji. Chociaż system Autopilot umożliwia samochodom Tesli automatyczne sterowanie, przyspieszanie i hamowanie w pasie ruchu, to nie czyni ich w pełni autonomicznymi. Agencja podkreśla, że Tesla musi podjąć dalsze kroki, aby skuteczniej zobowiązywać kierowców do odpowiedzialnej jazdy.

Reakcje i kolejne kroki Tesli

W odpowiedzi na analizę NHTSA, Tesla zadeklarowała, że nie zgadza się z wynikami agencji, ale wprowadzi aktualizację oprogramowania przez sieć, która ma zwiększyć kontrolę nad systemem Autosteer. Zmiany obejmują między innymi zwiększenie widoczności ostrzeżeń wizualnych i odłączanie Autosteer, jeśli kierowcy nie zareagują na ostrzeżenia o braku uwagi. Tesla stwierdziła, że ograniczy użytkowanie Autopilota na tydzień, jeśli wykryje znaczące niewłaściwe użycie systemu.

Dochodzenie NHTSA jest kolejnym krokiem na drodze do zapewnienia, że systemy autonomiczne, takie jak Autopilot Tesli, są bezpieczne dla wszystkich użytkowników dróg. Agencja kontynuuje monitorowanie sytuacji, a wyniki nowego dochodzenia mogą mieć daleko idące skutki dla przyszłości technologii autonomicznej w pojazdach.

Przypisy:

(1) National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) to agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, która zajmuje się bezpieczeństwem na drogach. Została założona w 1970 roku jako część Departamentu Transportu USA. Jej głównym zadaniem jest tworzenie i egzekwowanie przepisów dotyczących bezpieczeństwa pojazdów, prowadzenie badań na temat bezpieczeństwa drogowego oraz prowadzenie kampanii edukacyjnych mających na celu podniesienie świadomości publicznej na temat bezpieczeństwa drogowego.

NHTSA jest odpowiedzialna za monitorowanie wykonalności standardów bezpieczeństwa pojazdów, przeprowadzanie testów zderzeniowych, nadzorowanie kampanii serwisowych (recall), a także zbieranie danych o wypadkach drogowych i analizowanie przyczyn wypadków. Agencja ta odgrywa kluczową rolę w poprawie bezpieczeństwa na amerykańskich drogach, wprowadzając regulacje, które mają na celu zmniejszenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach.

Źródło: Autoblog