wtorek, 19 styczeń 2021 08:55

Najlepsze kaski motocyklowe dla bezpiecznej jazdy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kaski motocyklowe kaski motocyklowe

Jednym z najważniejszych elementów stroju każdego motocyklisty jest dobrej jakości, atestowany kask. Jego zadaniem jest ochrona najwrażliwszej części ciała, czyli głowy, która jest szczególnie narażona na uszkodzenia podczas jazdy na motorze.

Od jakości kasku zależy jednak nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale w dużej mierze także komfort i wygoda prowadzenia motocykla. Nowoczesne kaski motocyklowe występują w różnych wydaniach i są sklasyfikowane w ramach kilku grup, które różnią się parametrami, przeznaczeniem oraz designem.

Kaski motocyklowe - dlaczego ich posiadanie jest tak istotne?

Kask jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego miłośnika jazdy na motorze, który ma za zadanie ochraniać naszą głowę przed uszkodzeniem. Ogromny wybór akcesoriów tego typu nie ułatwia jednak podjęcia decyzji, gdyż kaski motocyklowe nie tylko wyglądają w bardzo zróżnicowany sposób, ale także posiadają różne konstrukcje i dodatki, są wykonane ze zróżnicowanych materiałów, a w efekcie oferują często bardzo zróżnicowany poziom bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego jest jednak o tyle istotny, że tylko dobrej jakości kask dostosowany do warunków i specyfiki użytkowania będzie w stanie ochronić nas przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi w razie wypadku.

Kaski motocyklowe są przeznaczone zarówno do jazdy w warunkach typowo miejskich i do szybkiego przemieszczania się na motorze poza nim, jak i zdecydowanie bardziej wymagającej jazdy terenowej. Obowiązek prawny ich posiadania i noszenia na głowie za każdym razem, kiedy siadamy na motor sprawia, że kask należy zakupić od razu, kiedy tylko staniemy się posiadaczami wymarzonego motocykla. Już na starcie warto zainwestować w dobrej jakości kask, który dobrze posłuży nam przez długi czas. Na jego zakupie zdecydowanie nie warto także przesadnie oszczędzać, gdyż od jakości wybranego akcesorium zależeć może nasze zdrowie, a nawet życie.

Kaski motocyklowe i ich podstawowy podział

Kaski motocyklowe posiadają zróżnicowane konstrukcje i dzielą się na kilka grup - kaski integralne, otwarte, szczękowe i offroad. Kaski motocyklowe określane mianem integralnych posiadają skorupę zbudowaną z jednego elementu, który osłania całą twarz. Dobrze chronią przed wiatrem oraz zapewniają właściwą protekcję dla głowy. Kaski otwarte łączy brak szczęki, który powoduje odkrycie twarzy osłoniętej tylko przez ruchomy wizjer. Tego typu kaski motocyklowe, pomimo swojej nazwy, najlepiej sprawdzają się do jazdy w warunkach miejskich. Kaski szczękowe stanowią natomiast swoiste połączenie cech kasków otwartych i integralnych - ich skorupa składa się z dwóch elementów, a szczęka mocowana jest na zawiasach.

kaski motocyklowe

kaski motocyklowe

Kaski motocyklowe zaliczane do kategorii offroad są z kolei akcesoriami przeznaczonymi głównie do jazdy terenowej. Na tle innych rozwiązań wyróżniają się bardzo dobrą, zaawansowaną wentylacją oraz brakiem fizycznego wizjera. Tego typu kaski wymagają więc zakupu dodatkowych gogli, które ochronią oczy przed wiatrem, promieniowaniem słonecznym, opadami atmosferycznymi oraz piaskiem. Ich atutem jest niska waga, która pozytywnie wpływa na komfort użytkowania w sportowych warunkach.