czwartek, 25 luty 2021 10:23

Chip tuning

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
chip tuning chip tuning pixabay

Trzeba przyznać, że fani szybkich samochodów oczekują od aut coraz więcej. Ciągłe zwiększanie mocy, dalej olbrzymie przyspieszenie szczególnie na odpowiedniej trasie. Oczywiście trzeba się liczyć z faktem, że w momencie gdy zaczniemy sami grzebać w silniku, próbując podkręcić jego moc, może przez przypadek coś uszkodzić.

Trzeba mieć świadomość, że takie działanie mogą w sposób trwały wpłynąć na niższą żywotność najważniejszych komponentów, a to już realne zagrożenie. Na pewno taka zmiana momentu obrotowego w odpowiednich warunkach, pozwala nam także ograniczyć w minimalny sposób spalanie paliwa.

Moc silnika ma znaczenie

Taka oszczędność jest co prawda widoczna po wielu tysiącach kilometrów, ale mimo wszystko ważne jest sam fakt, że w umiejętny sposób możemy wpłynąć na osiągi naszego samochodu. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi związanych z motoryzacją, korzysta z tak zwanych turbosprężarek, które nie tylko dodają nam niezbędnej mocy podczas jazdy, ale także wszystko to jesteśmy w stanie osiągnąć, bez wpływania na trwałość silnika czy też jego innych elementów. Na pewno współczesny chip tuning, ma dzisiaj bardzo wielu zwolenników. W ten sposób jesteśmy w stanie wykrzesać z danego samochodu jeszcze więcej mocy, czyli po prostu znieść pewne limity, które ograniczały nasze możliwości. Taki rzeczywisty przyrost mocy to w zależności od wyboru jakieś od 5 do nawet 10% ogólnej mocy, czyli jest to zauważalny wzrost wydajności pracy silnika. Oczywiście tego typu zadania jak zmiany w samochodzie powinny być dokonywane przez doświadczonego mechanika.

Bezpieczne zmiany

Tylko taka osoba jest w stanie odpowiednio przeanalizować wytrzymałość pojazdu i przeprowadzić zmiany w taki sposób, aby nie były one obciążeniem dla reszty podzespołów w samochodzie. Warto także zauważyć, że tego typu wewnętrzny tuning wykonuje się bardzo często w przypadku sportowych samochodów. Ich silniki są na tyle duże, że dają możliwość wykonania jeszcze lepszej modyfikacji. Oczywiście w wielu przypadkach tego typu samochody wykorzystuje się potem w wyścigach ulicznych, gdzie tak naprawdę dopiero widać prawdziwą moc samochodu. Tak naprawdę wszystko opiera się na właściwej kalibracji samej turbosprężarki. W ten sposób można osiągnąć balans między osiągami a stabilnością prowadzenia samochodu. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwiększona moc silnika nie wpływa w żaden negatywny sposób na niebezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy. Tego typu założenia sprawdzają się w praktyce. Jeśli chcemy nieco więcej poczytać o zależności związanej z mocą silnika to powinniśmy zajrzeć na https://fixly.pl/kategoria/chip-tuning. Tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na ten temat.