poniedziałek, 11 styczeń 2021 11:33

Komputerowa diagnostyka samochodu - na czym to polega i do czego jest pomocne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Warsztat Sergiej Paszyński Warsztat Sergiej Paszyński

Obecnie podczas działań diagnostycznych wykorzystuje się specjalny komputer, pozwalający na wykonanie testu diagnostycznego. Taki sprzęt jest w stanie zweryfikować, w jakim stanie znajdują się poszczególne układy samochodu.

 

Dlaczego komputerowa diagnostyka samochodu jest tak ważna?

Doświadczony mechanik, dzięki latom praktyki, jest w stanie szybko rozpoznać problem i wykorzystać swoją wiedzę, żeby sprawnie go naprawić. Czasem jednak wieloletnia praktyka i kompetencje to za mało. Pewnych braków i usterek po prostu nie widać gołym okiem, a ręczne zweryfikowanie, czy istnieją, czasem mija się z celem. Takie kroki byłyby bardzo czasochłonne, kosztowne, energochłonne i jednocześnie stanowiłyby niepotrzebną ingerencję w układy samochodu. Oprócz tego manualne sprawdzenie poprawnego działania podzespołów nie będzie tak dokładne, jak diagnostyka samochodowa. Nic więc dziwnego, że ta usługa to podstawowe wsparcie, jakie profesjonalne warsztaty zapewniają swoim klientom.

Jak przebiega diagnostyka samochodu?

Aktualnie produkowane auta wyposaża się w swoiste komputery, które odpowiadają za nadzorowanie działań silnika oraz poszczególnych podzespołów. Eksploatacja auta, starzenie się elementów lub różnorodne awarie sprawiają, że poszczególne parametry mogą w którąś stronę odchylać się od prawidłowych wartości. Nawet wyspecjalizowany pracownik nie jest w stanie samodzielnie wykryć tych różnic. Gdy z jakiegoś powodu zaczyna mieć podejrzenia, że któryś z układów nie działa właściwie, może zdecydować o tym, żeby podłączyć samochód do komputera diagnostycznego.

Takie zewnętrzne urządzenie czyta dane bezpośrednio z samochodu, a dokładniej sprawdza, jakie kody błędów występują w wewnętrznym komputerze auta. Na podstawie tych danych można dokładnie namierzyć usterkę. Diagnostyka komputerowa samochodu jest więc źródłem cennych informacji dla specjalisty, bo dzięki niej wie, na jakim obszarze powinien skupić swoje działania.

Co można sprawdzić, dzięki profesjonalnej diagnostyce komputerowej samochodu?

Podłączenie samochodu do komputera pozwala wykryć m.in.:

  • wadliwie działającą elektronikę samochodową;
  • problemy z poszczególnymi sterownikami, odpowiedzialnymi za sterowanie systemami silnika;
  • problemy ze szczelnością układu paliwowego;
  • nieprawidłowe działanie poduszek powietrznych, czujników zderzenia oraz innych podzespołów, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów;
  • ogólne nieprawidłowości związane ze stanem technicznym samochodu.

Z diagnostyki komputerowej silnika korzysta się nie tylko po to, żeby sprawdzić stan własnego auta. Często w ten sposób można zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami osób, zajmujących się sprzedażą samochodów. Komputer pozwala prześledzić działanie auta, bez konieczności rozbierania go na części, co daje przyszłemu nabywcy pewność, że stan samochodu jest zgodny z zapewnieniami sprzedawcy.

Diagnostykę należy wykonywać w rzetelnych warsztatach, takich jak np. Warsztat Sergiej Paszyński, zlokalizowany w Świnoujściu. Profesjonalne miejsca dysponują nowoczesnym sprzętem, pozwalającym rozpoznać usterkę i skutecznie ją usunąć.