czwartek, 08 grudzień 2022 14:46

Jakie wózki widłowe wybrać do magazynu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wózki widłowe CWW Blum wózki widłowe CWW Blum pixabay

Wózki widłowe to urządzenia z powodzeniem wykorzystywane w różnych przestrzeniach - tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Jednymi z najpopularniejszych przestrzeni, w których wykorzystywane są wózki widłowe, są magazyny, w których przechowywane i składowane są przedmioty o różnej masie i wielkości. Sprawdź, jakie wózki widłowe wybrać do magazynu i czym różnią się wózki elektryczne od spalinowych.

Jakie powinny być wózki widłowe?

Wózki widłowe to urządzenia narażone na intensywną eksploatację niemalże każdego dnia. Wykorzystywane są podczas rozładunku dostaw, w transporcie ciężkich palet z asortymentem, a także w standardowych pracach magazynowych (tak podczas inwentaryzacji, jak i uzupełniania asortymentu na hali sklepowej). W związku z tym, że wózki widłowe wykorzystywane są niemal codziennie i najczęściej mają kontakt z dużymi obciążeniami, urządzenia te muszą być sprawne technicznie i przystosowane do użytku tak wewnątrz magazynów, jak i na magazynach zewnętrznych, a jednocześnie powinny oferować duży zakres mocy, pozwalający na transport ładunku o wadze nawet kilku ton.

Wózki widłowe do magazynu - elektryczne, czy spalinowe?

Wózki widłowe podzielić można na dwa rodzaje - te z napędem elektrycznym (wózki elektryczne) i te z silnikiem spalinowym (na gaz, benzynę lub diesel, czyli spalinowe). W zależności od rodzaju napędu, wózki widłowe różnią się między sobą zakresem mocy, a także formą użytku. Elektryczne wózki widłowe, w związku z tym, że zasilane są akumulatorem o określonej pojemności, są delikatniejsze od pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym. Akumulator wytrzymuje również mniejsze zakresy mocy w związku z czym, żeby nie został on uszkodzony, wózki elektryczne są nieco mniej wydajne niż wózki spalinowe. Wózki z silnikiem spalinowym natomiast, choć wydajniejsze, szkodzą środowisku podobnie jak inne pojazdy zasilane olejem napędowym. Ważnym aspektem użytkowania wózka jest nie tylko jego żywotność i wytrzymałość, ale również możliwość pracy w określonych porach - warto mieć na uwadze, że o ile wózki spalinowe wystarczy tankować, to wózki elektryczne wymagają ładowania akumulatora, które jest zdecydowanie wolniejsze. Przyjmuje się, że w przypadku, gdy wózek jest w częstym użyciu, lepszym rozwiązaniem jest wózek spalinowy, w przypadku którego nie zachodzi konieczność stałego pilnowania stanu naładowania baterii.

Jakie wózki widłowe wybrać do magazynu?

Wszystko zależy od zmiennych takich jak: obciążenia z jakimi będą pracować wózki, intensywności użytkowania, a także rodzaju magazynu. Zarówno wózki spalinowe, jak i elektryczne cechuje duża wytrzymałość konstrukcyjna, odporność na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych oraz moce przerobowe pozwalające na transport ładunków o dużej wadze, dlatego przy wyborze wózków warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Gdzie będą garażowane wózki widłowe? 

  2. Czy będą się poruszać wewnątrz magazynu zamkniętego, czy również na powierzchniach otwartych?

  3. W jakich warunkach będą pracować? Na utwardzonym gruncie, czy nie tylko?

  4. Z jakimi obciążeniami będą pracować i na jakiej wysokości?

  5. W jakiej branży będą wykorzystywane?

Te 5 pytań pozwoli Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wózki widłowe elektryczne, czy spalinowe, lepiej spełnią Twoje oczekiwania. Jeśli te drugie to koniecznie zajrzyj na stronę https://cwwblum.com/wozki-widlowe/ i zapoznaj się z ofertą CWW Blum.