czwartek, 01 grudzień 2022 11:16

Na co zwrócić uwagę chcąc zamówić taksówkę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Taxi Fortuna Taxi Fortuna

Nie jeździsz często taksówką, ale akurat potrzebujesz takiego rodzaju transportu? Jesteś przejazdem w obcym mieście i nie znasz lokalnych firm taksówkarskich, a chcesz zamówić taxi?

Prawdopodobnie każdy z nas, znalazł się choć raz w podobnej sytuacji. Na jakie kwestie zwrócić uwagę, by zamówić taksówkę, z której będziesz zadowolony? Pomocny w tej kwestii będzie poniższy tekst.

Sprawdź wiarygodność taxi i kierowcy.

Wybierając taxi, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Coraz rzadziej, choć niestety wciąż ma to miejsce, trafiamy na pseudo taksówkarzy, którzy jeżdżą nielegalnie jako taxi, a za oferowany przez nich kurs, niestety będziemy musieli słono zapłacić.

tanie taxi

tanie taxi

Co powinniśmy mieć na uwadze przed rezerwacją taksówki?

Zanim wsiądziesz do taksówki, dobrze byś sprawdził kilka rzeczy. Między innymi:

 • numer rejestracyjny taksówki - powinien znajdować się na przedniej szybie lub z boku pojazdu,
 • pojazd musi posiadać logo miasta lub firmy taksówkarskiej, w której jeździ - szukać należy go na przedniej szybie lub drzwiach auta,
 • stan samochodu i wyposażenie - auto przeznaczone na taxi, powinno być czyste i dobrze utrzymane,
 • kierowca powinien mieć w widocznym miejscu identyfikator ze swoim imieniem i nazwiskiem, a także numerem licencji i numerem rejestracyjnym pojazdu,
 • kierowca powinien być wyposażony w telefon z dostępem do mapy, taksometr i kasę fiskalną - chyba, że ma je w formie aplikacji mobilnej  (obecnie jest to coraz częściej stosowane przez firmy taksówkarskie),
 • cennik usług taxi naklejony prawych tylnych drzwiach - jeśli wsiadamy do pojazdu z postoju, kierowca przed rozpoczęciem kursu, powinien podać nam cenę za trasę, którą chcemy przejechać. Normą jest, że cena może być różna w zależności od pory dnia i tego czy chcemy się przemieścić poza granice miasta. To czy podróżujemy w zwykły dzień, czy w świąteczny, również będzie miało wpływ na koszt naszego przejazdu,
 • po wykonaniu usługi, kierowca zobowiązany jest do wydania klientowi paragonu fiskalnego za przejazd. Dowód zapłaty za transport, możemy otrzymać formie papierowej lub - jeśli kierowca korzysta z wirtualnej kasy fiskalnej - w formie dokumentu wysłanego na nasz adres e-mail. Paragon powinien zawierać numer "boczny" i numer rejestracyjny pojazdu.

Oznakowanie pojazdu do przewozu pasażerów, może być różne, w różnych miastach. Dobrze jest sprawdzić wcześniej, jakie oznaczenia obowiązują w danej miejscowości. Na stronach internetowych firm taxi, sprawdzisz również ceny obowiązujące w danej sieci: taryfy i stawki za kilometr oraz oferty dodatkowych usług i udogodnień dla klientów. Zapoznając się z cennikiem tych firm, możesz wybrać odpowiednie dla siebie tanie taxi z korzystną i rozbudowaną ofertą i zaplanować swoje wydatki na transport.

Wspomnianych wcześniej nielegalnie działających kierowców, najczęściej spotkasz wsiadając do pojazdu taxi na postoju. W miarę możliwości, polecamy więc korzystać z innych opcji zamawiania przejazdów tym środkiem transportu.

Najpopularniejsze sposoby zamawiania taxi.

Zwykle możemy zamówić przejazd na kilka sposobów. 

Najczęściej wykorzystywany, to rezerwacja kursu przez telefon. Dzwonimy na centralę wybranej przez nas sieci. Rozmawiamy wtedy zwykle z dyspozytorem. Jeśli mamy jakieś dodatkowe życzenia, pomoże on dopasować samochód do naszych indywidualnych potrzeb. Poznamy również cenę za przejazd planowaną trasą, będziemy więc wiedzieli na jakiego rzędu wydatek mamy się przygotować. 

U dyspozytora możemy zamówić dodatkowe usługi z oferty firmy, takie jak: przewóz zwierząt domowych, busa taxi na większą ilość osób, przejazd z dzieckiem, transport przesyłek, czy zakupy na telefon. Ważne jest by zgłosić swoje oczekiwania odnośnie transportu do centrali. 

Zamawianie taxi przez aplikację.

Ostatnimi czasy, klienci chętnie wybierają rezerwację usługi taxi w aplikacji mobilnej. Obecnie coraz więcej firm posiada własną aplikację taxi. Po pobraniu jej i zainstalowaniu w telefonie, pasażer zakłada konto i w prosty sposób może zamówić swój przejazd. Aplikacja zwykle ma historię naszych podróży, więc w kilka kliknięć możemy ponownie zarezerwować swój kurs. Po przyjeździe kierowcy, otrzymamy powiadomienie, że pojazd czeka na nas w umówionym miejscu. Kurs zamawiany w aplikacji taxi, również będzie wyceniony przed jego rozpoczęciem. Warunkiem jest podanie celu podróży i miejsca, gdzie ma na nas czekać kierowca.

aplikacja taxiaplikacja taxi

Czasem możliwe jest zamawianie kursów przez stronę internetową firmy. Jest to jednak dużo rzadziej wykorzystywany przez klientów sposób.

Czy taksówki kursują w świąteczne dni?

W zdecydowanej większości, taksówki realizują kursy normalnie w weekendy i świąteczne dni. Czasem jednak kierowcy decydują się nie jeździć w okresie świątecznym lub robić to tylko w ograniczonym zakresie. Dlatego dobrze jest zweryfikować, czy ten wybrany przez nas środek transportu, będzie dostępny w dniu, kiedy planujesz swoją podróż. 

Taxi Fortuna - sieć taxi działająca w Łodzi, jest dostępna całodobowo, niezależnie od dnia i godziny. Obecnie wiele firm działa w ten sposób, nie powinniśmy mieć problemu z zamówieniem taksówki nawet o późnej porze w świąteczny dzień.

Kulturalne zachowanie kierowcy taxi i pasażera.

Podróżując taksówką, powinieneś pamiętać, że obowiązują pewne zasady dobrego wychowania podczas jazdy. Dotyczy to zarówno kierowców, jak również pasażerów.

Po stronie kierowcy taksówki, jest dbałość o poniższe kwestie:

 • powitanie pasażera przed rozpoczęciem podróży,
 • czystość auta, zarówno w środku jak i z zewnątrz,
 • język jakim posługuje się w rozmowie z klientem - brak wulgaryzmów, uprzejmość,
 • pomoc pasażerowi z bagażami - jeśli takie posiada,
 • bezpieczne prowadzenie auta, bez narażania pasażera na niebezpieczeństwo,
 • nie rozmawianie przez telefon oraz nie słuchanie głośnej muzyki podczas wykonywania kursu.

Oczywiście jako pasażer, również będziesz zobowiązany do zachowania pewnej etykiety. Co to oznacza?

 • kulturalne powitanie z kierowcą po wejściu do auta,
 • zajęcie miejsca z tyłu pojazdu,
 • nie podróżujemy z jedzeniem, które może poplamić auto,
 • zapinamy pasy bezpieczeństwa,
 • nie palimy tytoniu podczas podróży,
 • wysławiamy się językiem pozbawionym niekulturalnych słów.