piątek, 28 czerwiec 2024 23:20

Autopilot Tesli pomylił tory kolejowe z drogą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie ufaj autopilotowy w Tesli Nie ufaj autopilotowy w Tesli fot: unsplash

Najnowszy incydent z udziałem Tesli w Kalifornii, gdzie samochód na Autopilocie wjechał na aktywne tory kolejowe, skłonił lokalną policję do wydania ostrzeżenia dla innych kierowców. To już drugi taki przypadek w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

  1. Co spowodowało, że Tesla na Autopilocie wjechała na tory kolejowe w Kalifornii?
  2. Jakie kroki zaleca policja kierowcom Tesli korzystającym z Autopilota?
  3. Ile incydentów związanych z Autopilotem Tesli miało miejsce w ostatnich dwóch miesiącach?
  4. Jak Tesla opisuje funkcje swojego Autopilota?
  5. Jakie były reakcje Elona Muska na problemy związane z Autopilotem?

Incydent w Kalifornii

Kierowca Tesli z Kalifornii zgłosił, że jego samochód, używając funkcji Autopilot, wjechał na tory kolejowe, myląc je z drogą. Do zdarzenia doszło w pobliżu Sacramento (1). Policja z miasta Woodland wydała ostrzeżenie na Facebooku, przypominając kierowcom Tesli o konieczności zachowania czujności podczas korzystania z Autopilota.

W ostrzeżeniu policja podała, że kierowca złożył oświadczenie, iż jego samochód wjechał na tory, gdy Autopilot był włączony. Policja dodała, że nie zweryfikowała jeszcze tego, co się stało, i że dochodzenie jest w toku.

Poprzedni incydent i ostrzeżenia dla kierowców

To już drugi incydent w ostatnich dwóch miesiącach, w którym Autopilot Tesli omylił tory kolejowe z drogą. W poprzednim przypadku, do którego doszło 8 maja, samochód niemal zderzył się z pociągiem towarowym. Kierowca powiedział NBC, że przyjął odpowiedzialność za incydent, przyznając, że zbytnio polegał na technologii.

Wideo z tego zdarzenia pokazuje pojazd jadący mglistą drogą w kierunku poruszającego się pociągu towarowego, po czym gwałtownie skręca tuż przed zderzeniem. Kierowca powiedział NBC, że stał się zbyt pewny siebie korzystając z Autopilota.

Funkcje Autopilota Tesli

Tesla opisuje Autopilot jako zestaw zaawansowanych funkcji wspomagających kierowcę, mających na celu "zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie stresu związanego z jazdą". Na swojej stronie internetowej firma zaznacza, że żadna z tych funkcji nie sprawia, że pojazd staje się w pełni autonomiczny ani nie zastępuje kierowcy.

Elon Musk od lat mówi, że autonomiczne samochody są bliskie wdrożenia i twierdzi, że Autopilot Tesli jest dziesięciokrotnie mniej narażony na wypadek niż przeciętny samochód. Jednak rzeczywistość okazuje się bardziej skomplikowana. W grudniu Tesla musiała wycofać ponad 2 miliony pojazdów z powodu obaw związanych z Autopilotem. Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) w raporcie z kwietnia zidentyfikowała ponad 200 wypadków czołowych z włączonym Autopilotem, z czego 13 było śmiertelnych.

Ostatnie incydenty z udziałem Tesli na Autopilocie pokazują, że technologia ta wciąż wymaga doskonalenia. Policja i eksperci przypominają, że Autopilot nie zastępuje kierowcy i wymaga stałej uwagi oraz gotowości do interwencji.

Przypisy:

(1) Sacramento jest stolicą stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Miasto leży na północnym krańcu doliny Central Valley, przy zbiegu rzek Sacramento i American. Jest to szóste co do wielkości miasto w Kalifornii pod względem liczby mieszkańców, które wynosi około 500 tysięcy osób.

Sacramento ma bogatą historię, której korzenie sięgają gorączki złota w Kalifornii w połowie XIX wieku. Miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i transportowym podczas tego okresu, a jego znaczenie rosło wraz z rozwojem sieci kolejowych i dróg wodnych.

Współcześnie Sacramento jest ważnym ośrodkiem politycznym, ekonomicznym i kulturalnym. W mieście znajdują się liczne instytucje rządowe, w tym Kapitol Stanu Kalifornia, co podkreśla jego rolę stolicy stanowej. Ponadto, Sacramento jest znanym centrum sztuki, z wieloma galeriami, teatrami i muzeami, takimi jak Crocker Art Museum, które jest jednym z najstarszych muzeów sztuki na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Miasto jest również znane z rozwiniętej sceny kulinarniej, często nazywane jest „stolicą farm-to-fork” ze względu na bliskość rolniczych obszarów doliny Central Valley i akcent na świeże, lokalne produkty w restauracjach i na rynkach.

Źródło: Autoblog