piątek, 05 lipiec 2024 23:01

Autonomiczna taksówka wjechała pod prąd i próbowała uciec przed policją

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Łamanie prawa przez autonomiczne taksówki Łamanie prawa przez autonomiczne taksówki fot: FOX 10 Phoenix/YouTube

W zeszłym miesiącu policja w Arizonie doświadczyła szoku, próbując zatrzymać samochód jadący pod prąd. Na miejscu okazało się, że za kierownicą nie ma nikogo, gdyż był to autonomiczny taksówkarz Waymo.

  1. Co było przyczyną problemów z autonomiczną taksówką Waymo w Phoenix?
  2. Jakie reakcje mieli świadkowie zdarzenia z udziałem autonomicznego pojazdu?
  3. Jakie wyjaśnienia podała firma Waymo dotyczące incydentu w Phoenix?
  4. Jakie problemy napotykają autonomiczne pojazdy w interakcji ze służbami ratunkowymi?
  5. Dlaczego policja zdecydowała się nie karać mandatem autonomicznej taksówki Waymo?

Waymo na ulicach Phoenix

19 czerwca w Phoenix zauważono elektryczny Jaguar firmy Waymo, który jechał chaotycznie i pod prąd. Policja, widząc samochód, który zjeżdżał w niewłaściwą stronę, postanowiła go zatrzymać. Po dogonieniu pojazdu okazało się, że jest to autonomiczna taksówka.

Reakcje świadków i interwencja policji

Fox 10 News w Phoenix donosi, że świadkowie byli zaskoczeni sytuacją. Jeden z przechodniów powiedział policjantowi:

"Nie mogłem się powstrzymać, musiałem podejść z ciekawości. Myślałem, że może jest tam pasażer."

Funkcjonariusz odpowiedział:

"Wiesz o tych pracach drogowych? Jechał wschodnim pasem na zachód, co jest naprawdę złe. Więc go zatrzymałem, a on ruszył na skrzyżowaniu."

Wyjaśnienia firmy Waymo

Firma Waymo w oświadczeniu dla AZ Central (1) wyjaśniła, że problemy wynikły z "niespójnych znaków drogowych" w okolicy. Autonomiczny samochód "został zablokowany i nie mógł wrócić na właściwy pas" przez około 30 sekund. W tym czasie policja próbowała go zatrzymać.

Waymo tłumaczyło, że aby oczyścić skrzyżowanie, pojazd przejechał krótki dystans i zaparkował na najbliższym dostępnym parkingu. Całe zdarzenie trwało około minuty. Firma dodała, że problem został szybko rozwiązany, a policja zdecydowała się nie karać samochodu mandatem, mimo że w Arizonie jest to możliwe.

Incydenty z autonomicznymi pojazdami

To nie pierwszy raz, kiedy Waymo i inne firmy produkujące autonomiczne samochody mają problemy z służbami ratunkowymi. W San Francisco policja próbowała zatrzymać pojazd firmy Cruise, a autonomiczne samochody blokowały drogi ambulansom i straży pożarnej.

Zdarzenie z autonomiczną taksówką Waymo w Phoenix pokazuje, że mimo postępów technologicznych, autonomiczne pojazdy nadal napotykają na problemy, zwłaszcza w warunkach, które wymagają ludzkiego instynktu i natychmiastowej reakcji. Chociaż technologia rozwija się szybko, interakcje między autonomicznymi pojazdami a służbami ratunkowymi pozostają wyzwaniem, które wymaga dalszych badań i ulepszeń.

Przypisy:

(1) AZ Central to serwis informacyjny należący do USA Today Network, który koncentruje się na dostarczaniu wiadomości i informacji dotyczących Arizony, w tym Phoenix i okolic. Strona oferuje szeroki zakres treści, od aktualności lokalnych, przez sport, biznes, aż po rozrywkę i styl życia. Jest to jedno z głównych źródeł informacji dla mieszkańców stanu Arizona.

Źródło: Jalopnik