wtorek, 25 czerwiec 2024 22:06

Twój termometr w samochodzie prawdopodobnie się myli

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czy Twój termometr w samochodzie pokazuje poprawną temperaturę? Czy Twój termometr w samochodzie pokazuje poprawną temperaturę? fot: unsplash

Okazuje się, że samochody nie używają termometrów do pomiaru temperatury zewnętrznej.

  1. Jakie urządzenie stosują samochody do pomiaru temperatury zewnętrznej?
  2. Dlaczego termistory w samochodach mogą być mniej dokładne niż termometry rtęciowe?
  3. Jak umiejscowienie termistorów wpływa na pomiar temperatury w samochodach?
  4. Jakie mogą być konsekwencje błędnych odczytów temperatury w samochodzie zimą?
  5. Jakie są różnice w pomiarze temperatury przez termistory i termometry rtęciowe?

Termistory zamiast termometrów rtęciowych

Niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywasz, jest gorąco. Od Nowego Jorku po San Diego, wygląda na to, że nad kontynentem zawisła ogromna suszarka do włosów. Jeśli jednak jesteś w samochodzie i chcesz wiedzieć, jak bardzo jest gorąco, nie polegaj na termometrze swojego pojazdu, jak wyjaśnia The Weather Channel (1).

Pomimo że niemal każdy pojazd na drodze posiada wskaźnik temperatury zewnętrznej na desce rozdzielczej, samochody nie mają wbudowanych termometrów. Zamiast tego, są wyposażone w termistory (2). Różnica polega na tym, że termometry rtęciowe mierzą temperaturę za pomocą rtęci, a termistory mierzą temperaturę na podstawie zmian w prądzie elektrycznym.

Lokalizacja termistorów i jej wpływ na pomiar

Problem z termistorami w samochodach polega na tym, że są one zazwyczaj umieszczone z przodu pojazdu, w lub za grillem. The Weather Channel informuje, że z powodu tego umiejscowienia, termistory mierzą temperaturę ciepła promieniującego z ziemi. Jak wiemy, nawierzchnie dróg pochłaniają dużo ciepła i promieniowania słonecznego. Oznacza to, że różnica temperatury między tym, co pokazuje twój samochód, a rzeczywistą temperaturą zewnętrzną, może wynosić nawet 10 stopni.

Niebezpieczeństwo zimą

Zwykle różnica temperatury nie stanowi większego problemu. Jednak ta różnica może być niebezpieczna zimą. Kierowca może nieświadomie przejeżdżać przez temperatury poniżej zera i nawet tego nie wiedzieć, jak zauważa The Weather Channel.

"Temperatura bliska zeru może oznaczać różnicę między mokrymi drogami a czarnym lodem, ale jeśli twój samochód pokazuje 34 stopnie, faktyczna temperatura może wynosić 0 stopni lub mniej.” - The Weather Channel

Pamiętaj więc, jeśli jesteś w ekstremalnych warunkach pogodowych lub po prostu chcesz wiedzieć, jak gorąco lub zimno jest na zewnątrz, traktuj odczyt temperatury zewnętrznej w twoim pojeździe z przymrużeniem oka.

Przypisy:

(1) The Weather Channel to amerykańska stacja telewizyjna i cyfrowa platforma medialna, która specjalizuje się w prognozach pogody, meteorologii oraz wiadomościach związanych z warunkami atmosferycznymi. The Weather Channel został założony w 1982 roku i od tego czasu stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych źródeł informacji o pogodzie na świecie.

Stacja oferuje 24-godzinne nadawanie programów na temat pogody, w tym lokalne prognozy, analizy trendów klimatycznych, dokumenty o zjawiskach naturalnych oraz programy edukacyjne związane z pogodą i klimatem. The Weather Channel dostarcza także szczegółowe prognozy pogody dla różnych regionów i miast, zarówno poprzez telewizję, jak i poprzez swoją stronę internetową oraz aplikacje mobilne, co pozwala użytkownikom na dostęp do aktualnych danych pogodowych w dowolnym czasie i miejscu.

(2) Termistor to rodzaj rezystora, którego oporność elektryczna jest silnie zależna od temperatury. Nazwa "termistor" pochodzi od połączenia słów "termiczny" i "rezystor". Jest to komponent powszechnie używany w różnych urządzeniach elektronicznych i elektrycznych do mierzenia, monitorowania lub regulowania temperatury.

Źródło: Jalopnik