poniedziałek, 06 czerwiec 2022 17:53

Kurs programowania przez Internet – za i przeciw

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kurs programowania kurs programowania pixabay

Z jednej strony nowoczesność, z drugiej pandemia pokazały nam, że można wiele stanowisk przenieść do pracy zdalnej. Podobnie z oświatą. Wiemy już też, że momentami nauka poprzez sieć, może być znacznie bardziej komfortowa oraz dzięki tej formie zajęć dostęp do niektórych rzeczy może mieć znacząco większą liczbę zainteresowanych.

Kursy programowania online dla dzieci, są jedną z tych rzeczy, które zdecydowanie wpisały się bezproblemowo w nurt nauki i rozwoju poprzez sieć. Jednak wielu rodziców zadaje pytaniem, czy ma to sens? Jakie są plusy takich zajęć, czy nie są one gorsze od tych stacjonarnych?

Kursy programowania dla dzieci przez Internet – zalety.

Kursy programowania online dla dzieci i młodzieży to przede wszystkim możliwość dostępności do nich wielu dzieci, które mają niesamowity potencjał lub po prostu chęci, ale nie mogą przystąpić do w pełni wartościowej nauki. Dzieci zamieszkujące obszary znajdujące się w dużych odległościach od dużych miast, mogą nie mieć prostych możliwości, takich jak dojazd na miejsce prowadzenia kursów. Pozostaje im, więc samodzielna nauka poprzez dostępne w sieci gotowe materiały, które niekoniecznie są wyczerpujące. Samodzielna nauka nie pozwala na zadawanie bieżących pytań specjalistom oraz wymaga dużej dozy samodyscypliny. W przypadku kursów, mogą one nadal z zacisza swojego domu uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez doświadczonego nauczyciela, dzielić się swoją pasją z rówieśnikami i uczyć się, tak jak każde inne dziecko.

Kursy programowania online dla młodzieży poza samą formą nauki zdalnej (której zalety opisaliśmy powyżej), nie różnią się tak naprawdę niczym od znanych warsztatów stacjonarnych. Nadal są tak samo efektywne, materiał zajęć obejmuje tak samo szeroką wiedzę, jak i pozwalają na pracę przy własnym komputerze, co niejednokrotnie niweluje problem z dostosowaniem się jego obsługi.

Kursy programowania online dla młodzieży – wady.

W szerokim spektrum cech kursów programowania, praktycznie nie ma miejsca na wady. Zdalna forma zajęć nie różni się niczym od stacjonarnej, o czym już wspomnieliśmy. Jedyny minus takiej nauki, może dotyczyć dzieci, które mają problem ze skupieniem się na wykonywanym zadaniu. Rozproszenie przez znane sobie otoczenie i brak bezpośredniej kontroli nad tym, czy słuchacz w rzeczywistości bierze aktywny udział w zajęciach, może być czasami problematyczny dla mniej zdyscyplinowanych słuchaczy. Zakładamy jednak, że nauka programowania dla dzieci trafia głównie do tych, którzy chcą się jej uczyć i będą przykładać się do zajęć.