piątek, 10 luty 2023 10:36

Dlaczego warto wybrać podróżowanie kamperem?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
podróżowanie kamperem podróżowanie kamperem Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Podróżowanie kamperem to niezapomniana przygoda oraz wciąż dość nietypowy sposób na zwiedzanie świata. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi. Kampery na wynajem mogą mieć różną wielkość i mogą być przystosowane do różnej ilości osób.

 

  1. Dlaczego warto wybrać podróżowanie kamperem?
  2. Jakie jest wyposażenie kampera?
  3. Pierwsza podróż kamperem - na co zwrócić uwagę?

1. Dlaczego warto wybrać podróżowanie kamperem?

Podróżowanie kamperem to zdecydowanie mniej szablonowy sposób podróżowania, dostarczający więcej rozrywki i emocji niż zwykły przelot samolotem czy przejazd autokarem. Ciekawie i stylowo urządzone wnętrze kampera potrafi dodatkowo umilić urlopowanie. Jest to wspaniała alternatywa dla osób, które cenią sobie przebywanie wśród przyrody i w mało uczęszczanych miejscach oraz dla tych osób, które cenią sobie swobodę, jaką daje możliwość częstych zmian miejsca na nocleg. Jednym słowem kamper to stylowy hotel na kółkach, który dostarcza wielu wrażeń. 

Nie oznacza to jednak, że wyjazdy kamperem nie mają żadnych wad. Do takich mogą zaliczać się mimo wszystko niewielkie powierzchnie - w których znajduje się zarówno część sypialniana, jak i kuchnia. Choć w Polsce kamper (nieprzekraczający 3,5 tony) traktuje się jak samochód osobowy, zatem nie ma specyficznych obostrzeń dotyczących jego parkowania, tak parkowanie kampera poza granicami Polski może być dozwolone w określonych miejscach, więc przed wyjazdem warto sprawdzić wszelkie informacji dotyczące podróżowania kamperem.

2. Jakie jest wyposażenie kampera?

Decydując się na wynajem kampera należy zwrócić uwagę na jego odpowiednie wyposażenie, które może być kluczowe dla udanego wyjazdu - zarówno krótkiego, jak i dłuższego. Kamper wyposażony powinien być przede wszystkim w podstawowe rzeczy, tak jak: miejsce do spania z pościelą, miejscem do gotowania z kuchenką, mini lodówką, garnkami, sztućcami, rozkładanym stołem i krzesłami - takiego wyposażenia nie powinno zabraknąć, jednak im jest ono bogatsze i dostosowane do własnych potrzeb, tym komfort podróży będzie wyższy. 

Wyposażenie kampera od bardziej technicznej strony to ogrzewanie, elektryczność, zapas oleju do silnika, płyn do spryskiwaczy, WiFi, wtyczki i łącza USB czy bagażnik na rowery. 

3. Pierwsza podróż kamperem - na co zwrócić uwagę?

Jazda kamperem to przyjemność, jednak przed podróżą należy zwrócić uwagę na ważne aspekty. Po pierwsze - ile pali kamper, aby móc przeliczyć koszt benzyny. Wtedy można poznać orientacyjną cenę całej podróży. Do kosztów związanych z paliwem, należy doliczyć cenę za wypożyczenie kampera oraz opłaty za ewentualne postoje. Ile zatem kosztuje wynajem kampera? Cena przede wszystkim różni się od sezonu - w okresie letnim zdecydowanie wzrasta. Średni koszt wypożyczenia kampera na dobę to wydatek kilkuset złotych. Mimo wszystko, koszt podróży kamperem jest porównywalny, a nawet bardziej opłacalny od podróżowania innymi środkami transportu.