piątek, 10 luty 2023 11:29

Giżycko – ośrodek żeglarstwa w Polsce

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Giżycko stolica żeglarstwa Giżycko stolica żeglarstwa mat. prasowe

Giżycko to miasteczko znajdujące się w obszarze warmińsko-mazurskim. Jest to baza powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Lokalizacja ta słynie z żeglarstwa, gdyż ulokowana jest między jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tego powodu do Giżycka w wakacje udaje się wielu turystów zainteresowanych wspaniałością mazurskich krajobrazów. Z reguły zjawiają się też amatorzy sportu, uczęszczający do tutejszych klubów, w których trenuje się rozmaite sporty wodne.

W mieścinie jest jednak mnogość innych terenów, które trzeba obejrzeć podczas wycieczki w te obszary. Zobacz, które rejony mieściny są wyjątkowo wspaniałe i udaj się na podróż swoich snów.

Jakie atrakcje trzeba zwiedzić w Giżycku?

Giżycko jest znane z nadzwyczajnej ilości terenów zadrzewionych. Znaczącą część miejscowości zajmują bory, parki rekreacyjne oraz ogrody. Są to punkty idealnie nadające się do wypoczynku pod gołym niebem. Na obszarze Giżycka jest aż dziewięć pomników przyrody, z których większość to pojedyncze, okazałych rozmiarów drzewa. W okolicy jezior można podziwiać fantastyczne porty, przystanie, a także ośrodki żeglarstwa i turystki wodnej. Do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Giżycku zalicza się też średniowieczny zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Dzisiaj w zamku zlokalizowany jest hotel, w którym można zostać na kilka dni w trakcie relaksu w tej czarującej mieścinie.

Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została wzniesiona w XIX wieku zgodnie z rozporządzeniem władcy Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest szczególnie interesująca, ponieważ była ona niezmiernie ważnym ośrodkiem strategicznym na przestrzeni dwóch wojen światowych. Dzisiaj plac twierdzy jest urządzony i osiągalny dla podróżnych i sympatyków historii wojennej. Oprócz klasycznego zwiedzania koszar z przewodnikiem w Twierdzy Boyen odbywają się rekonstrukcje potyczek, a także zjazdy motocyklowe czy różne koncerty. Nietuzinkowym celem na drogach Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to unikat w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z kilku tego rodzaju konstrukcji w Europie. W sezonie letnim zabytek przyciąga wiele podróżnych, którzy przybyli zobaczyć moment zamykania.

Giżycko – nie tylko na ferie

W Giżycku turystyka ma duże znaczenie dla pracy całego obszaru. Jednakowoż prężnie rozwijają się inne gałęzi gospodarki. Zwiększającą się popularnością cechuje się przemysł lekki, a zwłaszcza wykonywanie rozdzielni elektrycznych, oświetlenia przemysłowego oraz lampek oszczędnych w postaci kolorowych łańcuszków świątecznych. Do przodu idzie także przemysł spożywczy. Reprezentowany jest przez takie firmy jak zakład mleczarski, fabryka sękaczy oraz kilka piekarń. Pełną listę przedsiębiorstw obecnych w Giżycku błyskawicznie możesz znaleźć pod linkiem: https://gizycko.info.pl/. Wyróżnione są tam zarówno sklepy, jak i punkty usługowe. Przede wszystkim warto zapoznać się z działem hotele i noclegi Giżycko. Te miejsca mogą okazać się potrzebne w wielu wypadkach.

Życie kulturalne w Giżycku

W Giżycku organizowane są cykliczne wydarzenia kulturalne, które ściągają wiele zainteresowanych z każdego regionu Polski. Do najbardziej znanych uroczystości zalicza się Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które odbywają się w ferie letnie. Ośrodki kultury w mieście dbają też o rozrywkach młodzieży. Do wyboru są treningi w sektorach tanecznych, muzycznych, aktorskich, rysunkowych i fotograficznych. Dla seniorów dobrymi umilaczami wolnego czasu mogą być chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku działa też kilka regionalnych gazet oraz serwisów internetowych. Wiadomości z województwa rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.