poniedziałek, 20 wrzesień 2021 14:03

Jak wygląda rozliczanie się z VAT w Niemczech?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
VAT w Niemczech VAT w Niemczech pixabay

VAT to podatek od towarów i usług, który pierwszy raz został wprowadzony we Francji w 1954 roku. Jest on swego rodzaju daniną na rzecz państwa, która dotyczy zarówno sprzedawców, jak i klientów.

Z czasem metoda ta bardzo się rozprzestrzeniła i obecnie z podatku VAT korzystają praktycznie wszystkie państwa z całego świata. Przykładowo, w Polsce obowiązuje on od 1993 roku. A jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów?

Podatek VAT w Niemczech

VAT w Niemczech nazywany jest Mehrwertsteuer i został on wprowadzony w 1968 roku. Aktualnie występują tam trzy stawki podatku VAT. Zalicza się do nich:

  • VAT 0% - obejmuje on transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy (podatkowi temu nie podlega transport drogowy oraz kolejowy, a także niektóre środki żeglugi śródlądowej).
  • VAT 7% - podatek taki odprowadzany jest od niektórych środków spożywczych, artykułów wodociągowych, sprzętu medycznego dla niepełnosprawnych, książek, e-booków oraz audiobooków, gazet i czasopism z wyjątkiem gazet z treściami szkodliwymi dla małoletnich, wstępu na imprezy kulturalne, usług socjalnych, opieki medycznej i dentystycznej, drewna opałowego, zakwaterowania w hotelach, żywności na wynos, produkcji żywności, roślin do celów dekoracyjnych, niektórych przewozów pasażerskich.
  • VAT 19% - standardowy podatek VAT obejmujący wszystkie pozostałe towary i usługi.

W jakich sytuacjach powinno się zarejestrować do niemieckiego VAT?

Zarejestrowanie się w Niemczech jest konieczne w wielu przypadkach, kiedy rozszerza się swoją działalność gospodarczą właśnie o ten kraj. Rozliczanie VAT Niemczech przez obcokrajowców jest związane z wysokością rocznej sprzedaży wysyłkowej w Niemczech. Jeżeli przedsiębiorca taki przekroczy przychód 100 tysięcy euro rocznie, jest zobowiązany do rozliczenia VAT. Zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązek taki mają osoby, które:

  • zajmują się importem towaru do Niemiec,
  • transportują towar przez Niemcy,
  • kupują i sprzedają różnego rodzaju produkty w Niemczech,
  • organizują wystawy, imprezy, szkolenia i tym podobne wydarzenia na terenie Niemiec,
  • oferują sprzedaż towarów niemieckim konsumentom przez Internet.

Jakie konsekwencje niesie za sobą nierozliczenie się z podatku VAT?

W Niemczech nierozliczenie takie skutkuje naliczaniem odsetek lub nałożeniem kar przez urząd skarbowy. Maksymalna wartość odsetek może wynieść nawet 25 tysięcy euro, dlatego warto przykuć temu szczególną uwagę i nie próbować obejść systemu. Oczywiście, jeśli będą to jednorazowe sytuacje, urząd spojrzy na nie przychylnie i nałoży niewielką karę lub całkowicie od niej odstąpi.