poniedziałek, 13 wrzesień 2021 15:29

Gdzie wykonać usg układu moczowego w Warszawie ?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
usg układu moczowego usg układu moczowego pixabay

Mocz zawiera nie tylko odpady przemiany materii i komórki moczowe, ale także dużą liczbę bakterii (ponad milion na mililitr).

W wielu przypadkach infekcje dróg moczowych prowadzą do objawów takich jak ból lub pieczenie podczas oddawania moczu. Jednak najlepszą metodą stwierdzenia zapalenia dróg moczowych jest badanie USG układu moczowego.

Mocz zbiera się z nerek przez moczowody do pęcherza moczowego i opuszcza organizm przez kanał moczowy https://urolog-warszawa.pl/usg-ukladu-moczowego-warszawa/. W niektórych przypadkach czynniki zakaźne dostają się do dróg moczowych bezpośrednio ze świata zewnętrznego przez pochwę lub penisa. Zakażenia, które rozprzestrzeniły się do układu moczowego są niebezpieczne, ponieważ uszkadzają tkanki nerek, powodując zapalenie nerek zwane odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest przyczyną zagrażającej życiu formy zatrucia krwi - sepsis. USG układu moczowego jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą badania układu moczowego, która pozwala na uwidocznienie wszelkich zmian anatomicznych.

USG układu moczowego może być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga znieczulenia i jest zazwyczaj bezbolesne. Badanie trwa około 10 minut, w tym czasie pacjent leży wygodnie na plecach. Sonda moczowa jest wprowadzany do pochwy lub odbytnicy przez cały obrazowania ultrasonograficznego dróg moczowych . Jednak w razie potrzeby bardziej szczegółowe obrazy niektórych narządów uzyskuje się za pomocą sond o innych kształtach (np. transrektalnych).