sobota, 04 marzec 2023 16:40

Zaprojektuj ogrzewanie swojego domu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ogrzewanie domu ogrzewanie domu Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Zbudowaliście swój wymarzony dom? Teraz pora pomyśleć o tym, jak go ogrzać. Polski klimat wymaga używania ogrzewania przez większą cześć roku. Musicie więc zastanowić nad wyborem odpowiedniego sposobu rozprowadzania ciepła po wszystkich wnętrzach. Najlepszym wyjściem będzie centralne ogrzewanie CO. Ogrzewanie gazowe lub na paliwo stałe, jest tańsze zarówno w montażu, jak i w eksploatacji. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią firmę, która wykona projekt instalacji i podpowie, jaki typ ogrzewania będzie dla was najlepszy.

 

  1. Projekty instalacji CO 
  2. Typy instalacji CO
  3. Ile to kosztuje?

Projekt instalacji CO

Wybierając typ ogrzewania do swojego domu jednorodzinnego, musicie poszukać firmy, która wykonuje projekty instalacji CO. Nie istnieje jeden, gotowy projekt instalacji grzewczej, który pasowałby do każdego domu. Każdy budynek jest inny i każdy specjalista od projektowania sieci centralnego ogrzewania, musi dopasować swoje dzieło do wymogów określonego budynku. Ważne są przy tym normy, wymagane przez polskie prawo, który musi spełnić każdy projekt instalacji, ze względu na ochronę środowiska. Ważny jest tu standard U, czyli wskaźnik przenikania ciepła, oraz EP, czyli zapotrzebowanie na energię nieodnawialną. Do osiągnięcia wymaganych parametrów, konieczne będzie uwzględnienie w projekcie częściowe wykorzystanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Przy wykonywaniu i realizacji projektu CO, ważną sprawą jest zrównoważenie hydrauliczne instalacji. Służy to temu, aby ciepło pomieszczeń w budynkach jednorodzinnych było rozchodziło się równomiernie. Dobrze wykonany projekt, powinien zawierać rzuty poszczególnych pięter z zaznaczonym rozmieszczeniem grzejników i przewodów. Równie ważne jest rozwinięcie instalacji, czyli rysunek źródła ciepła z rozprowadzeniem przewodów i grzejników wraz z zaworami odcinającymi. Powinna być na nich oznaczona moc cieplna kaloryferów, średnice przewodów i nastaw na wszystkich elementach automatycznej regulacji. 

Rodzaje instalacji CO

Zasada działania każdego typu centralnego ogrzewania jest bardzo prosta. Instalacja składa się z kotła, czyli źródła ciepła, w którym powstaje czynnik grzewczy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kotłów, np. gazowe, olejowe lub na paliwo stałe czyli pellet, eko-groszek, drewno lub węgiel. Uzyskana energia ogrzewa wodę, rozprowadzaną za pomocą rur do poszczególnych grzejników. Rury mogą być wykonane z metali, wśród których największym powodzeniem cieszy się miedź. Do produkcji rur wykorzystywane są również tworzywa sztuczne. Najlepsze, wykonane są z polibutylenu, odpornego duże ciśnienie oraz na bardzo wysokie i niskie temperatury. Z uwagi na konstrukcję, instalacje CO możemy podzielić na grawitacyjne, pompowe, rozdzielaczowe, oraz ogrzewanie podłogowe. Wybierając je, należy kierować się nie tylko ceną, ale także tym, jaka temperaturę chcemy mieć w domu. Popularne ostatnio ogrzewanie podłogowe, zapewnia równomierne ogrzanie całego pomieszczenia, bez wrażenia zimnej podłogi. Typ rozdzielaczowy, jak sama nazwa wskazuje, wymaga zastosowania rozdzielacza (a najlepiej kilku) w systemie rur doprowadzających ciepło. 

Ile to kosztuje?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od wielkości domu, oraz rodzaju instalacji CO, który wybierzesz. Projekt centralnego ogrzewania wykonuje inżynier instalator, ze specjalnymi uprawnieniami. Podpowie także, jaki rodzaj układu wybrać i jakich materiały zastosować w czasie montażu. Użyte materiały powinny być dobrej jakości i od sprawdzonych producentów. Wówczas mamy gwarancję bezawaryjnej pracy centralnego ogrzewania przez wiele lat i niskie koszty eksploatacji. Samo wykonanie projektu dla domu jednorodzinnego o powierzchni do 150 mkw. to koszt od 700 do 1500 zł. Za projekt dla większych domów zapłacimy powyżej 2 tys. zł.