czwartek, 02 marzec 2023 16:33

Wywóz gruzu podczas remontu - jak to zaplanować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wywóz gruzu Opole Wywóz gruzu Opole Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Już od dość dawna wywóz gruzu był obowiązkowym zadaniem dla wszystkich prowadzących różnego rodzaju remonty i prace budowlane. Pojawił się bowiem wyraźny zakaz uniemożliwiający składowanie tego typu odpadów np. w osiedlowych śmietnikach. Odpady budowlane stanowią osobną kategorię nieczystości, z którymi postępować trzeba inaczej. Rok 2023 przyniósł tutaj jednak kolejne zmiany.

 

Wywóz gruzu a przepisy prawa

Hasło odpady Opole czy gruz Opole pozwalają w sieci błyskawicznie znaleźć usługodawcę oferującego wynajem kontenera, do którego osobno składować będzie można odpady budowlane. Dotychczas wynajem kontenerów oznaczał jeden zbiorczy pojemnik na wszystkie rodzaje odpadów: gruz, drewno, izolacje, metale, tworzywa sztuczne itd. Do kontenerów przeznaczonych na wywóz odpadów trafiało więc razem wszystko, co podczas remontu trzeba było usunąć. Większość osób nie prowadziła tutaj żadnej selekcji i nie podejmowała próby odzyskiwania surowców. To zaś sprawiło, że nie tylko w miejscowości Opole, ale i w wielu innych miejscach Polski na składowiskach komunalnych zaczęły zalegać sterty gruzu zmieszanego z różnymi innymi materiałami. W końcu postanowiono rozwiązać ten problem. Od 2023 roku wchodzą w życie zmiany w zakresie gospodarowania odpadami budowlanymi w Europie, a tym samym w Polsce. 

  • Nie będzie można mieszać ze sobą odpadów po budowie w jednym kontenerze. 
  • Jeśli będziesz chciał pozbyć się różnych elementów, zamówić trzeba będzie kilka kontenerów lub worków (big bag) na poszczególne odpady (gruz, drewno, tworzywa sztuczne metale itp.)
  • Wszystkie odpady budowlane trafiające do zakładów w kontenerach, mają stanowić strumień selektywny do dalszego zagospodarowania.

Wywóz gruzu Opole — jak się do tego przygotować?

Zmiany w ustawodawstwie wymuszają na ekipach remontowych, a także samych inwestorach czy osobach samodzielnie prowadzących remont zabezpieczenie odpowiedniej liczby pojemników na odpady. Oczywiście część selekcji możesz przeprowadzić samodzielnie. Część elementów możesz złożyć w tradycyjnych pojemnikach na śmieci (przy niewielkich remontach). Planując remont, warto się jednak zastanowić, ile i jak dużych kontenerów będziesz potrzebował. 

Być może na wywóz odpadów wystarczy ci jeden duży kontener na gruz, a na inne odpady możesz zamówić jeden-dwa worki big bag o najmniejszej objętości. Przy większych inwestycjach lub szerokim zakresie prac remontowych, to jednak może się okazać za mało. Kluczem jest tutaj odpowiednie planowanie. Jeśli nie chcesz przepłacić za wynajem pojemników na śmieci, policz, ile metrów bieżących ściany będziesz burzyć, ile płytek zamierzasz skuwać. Takie dane dadzą ci nieco bardziej konkretną wiedzę, która pozwoli zamówić dokładnie taką liczbę kontenerów czy worków, jaka naprawdę będzie ci potrzebna. 

Wywóz odpadów Opole — jak wybrać usługodawcę?

Wywóz gruzu Opole oferują różni usługodawcy. Ważne, aby wybrać przede wszystkim terminowego i odpowiedzialnego partnera. Warto więc na początek sprawdzić nie tylko cennik wynajmu, lecz także opinie o nim. Istotne jest, aby kontener pojawił się na posesji czy przed blokiem w umówionym terminie, aby jego objętość odpowiadała tej, którą zamówisz. Przy pierwszej takiej usłudze zawsze warto to sprawdzić, szczególnie jeśli wydaje ci się, że kontener może zostać zapełniony w pełni (różnica między kontenerem 7 a 5 m jest naprawdę znacząca).  Istotne jest ustalenie precyzyjnego czasu wynajmu. Upewnij się, że jasne jest w zamówieniu, o której godzinie kontener się pojawia, o której zostanie odebrany, jak długo będzie stał przed posesją. To wszystko ma znaczenie dla planowania działań remontowo-budowlanych.