piątek, 17 luty 2023 11:28

Oscypek – tradycyjny smak i aromat

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
oscypki oscypki Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Trudno wyobrazić sobie Tatry i Zakopane bez prawdziwego oscypka. To tradycyjny góralski ser, który od lat zachwyca niezmiennym smakiem i aromatem. Czym charakteryzuje się ten wyjątkowy produkt? Jakie są ceny oscypków, gdzie można je kupić?

 

Kilka słów o oscypku

Oscypek to tradycyjny ser, od lat związany z Podhalem. Wytwarzany jest z mleka owczego lub mleka krowiego, które jest podgrzewane i mieszane z kulturą żywych bakterii oraz syropem z mniszka lekarskiego. Po uzyskaniu skrzepu ser jest krojony i formowany ręcznie w charakterystyczny kształt. Następnie oscypek jest wstawiany do specjalnych form i poddawany procesowi wędzenia na zimno, który trwa od 2 do 3 tygodni. Wędzenie odbywa się na drewnianych, ręcznie rzeźbionych formach, dzięki temu powstaje charakterystyczny smak, aromat oraz wygląd. Ser produkowany jest zazwyczaj od maja do października, w czasie, gdy owce dają mleko. Oscypek na duże wartości odżywcze, zawiera białko, tłuszcz i wapń, jest również źródłem witamin z grupy B i D. Dostępne są różne rodzaje oscypków, bardziej słone lub maślane, z przeróżnymi dodatkami. Warto spróbować oscypek biały, który nie został poddany wędzeniu, a także ser z dodatkiem papryki, czarnuszki lub czosnku. Ser można jeść np. z żurawiną, nadaje się do przyrządzania sałatek czy przekąsek, świetnie smakuje z grilla.

Oscypek – ceny regionalnego przysmaku

Niemal każdy, kto spędza wakacje czy ferie na Podhalu, kupuje oscypek. Ceny sera wahają się od 30 zł do 100 zł za kilogram, są zależna od wielu czynników. Góralski ser najtaniej można kupić bezpośrednio od producentów, którzy wytwarzają ser w swoich bacówkach i sprzedają turystom. Najchętniej kupowane są małe, wędzone sery, które kosztują 2-3 zł. Oscypki można również kupić w wielu sklepach na Podhalu, są dostępne na targach regionalnych, a także w puntach, rozstawionych we wszystkich turystycznych, górskich miejscowościach. Istnieje również możliwość zakupu oscypków w sklepach internetowych, które specjalizują się sprzedaży produktów regionalnych. Warto zwrócić uwagę na opinie i oceny sklepów oraz sprawdzić dokładnie skład i pochodzenie produktu przed dokonaniem zakupu. Najlepiej szukać serów, które mają certyfikaty autentyczności, potwierdzające ich pochodzenie oraz naturalne metody produkcji.

Czy cena oscypka jest wysoka? Biorąc pod uwagę tradycyjną recepturę i ogrom pracy, jest adekwatna do jakości. Za wędzonym serem ustawiają się kolejki chętnych klientów, którzy płacą i cieszą się wyjątkowym smakiem, który na długo pozostaje w pamięci.