sobota, 18 luty 2023 12:16

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
prywatne przedszkole Pruszków prywatne przedszkole Pruszków mat.prasowe

Każdy rodzic, wybierając przedszkole, stawia na pierwszym miejscu dobro swojej pociechy. To sprawia, że dokonanie wyboru placówki wcale nie jest łatwe. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to pierwszy kontakt malucha z grupą rówieśniczą, z zasadami obowiązującymi w placówce edukacyjnej, z rytmem nauki i zabawy.

To także w wielu przypadkach miejsce dobrego startu w edukację szkolną i kształtowania cech charakteru. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając przedszkole? Czy lepsze będzie publiczne czy niepubliczne przedszkole?

1. Publiczne czy niepubliczne przedszkole?

2. Lokalizacja i warunki lokalowe

3. Zajęcia dla dzieci

Poszukując szerokiej gamy zajęć dla dzieci, warto zwrócić uwagę na to, co ma do zaoferowania prywatne przedszkole Pruszków zaś stwarza pewne możliwości w tym zakresie. Dobrze dobrana oferta przedszkola sprawia, że nie będzie trzeba wozić dziecka na dodatkowe zajęcia ruchowe czy zajęcia z języka angielskiego.

Publiczne czy niepubliczne przedszkole?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy lepszym wyborem będzie publiczne czy prywatne przedszkole. Pruszków to miasto, w którym znaleźć można wartościowe placówki w obrębie jednej i drugiej kategorii, dlatego zawsze najlepiej analizować konkretne przykłady. Warto natomiast mieć świadomość, że oba typy przedszkoli różnią się przede wszystkim na poziomie organizacyjnym.

Zgodnie z przepisami, w przedszkolu publicznym w jednej grupie możne znajdować się maksymalnie 25 dzieci. W przedszkolach prywatnych liczba ta jest z reguły zdecydowanie mniejsza, a po stronie przedszkola pozostaje zorganizowanie takiej grupy. Pozwala to lepiej poznać dzieci, poświęcić każdemu należytą uwagę i lepiej zorganizować im czas.

Lokalizacja i warunki lokalowe

Z pewnością podczas wyboru przedszkola duże znaczenie ma jego lokalizacja. Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba decydować się na placówkę położoną najbliżej domu. Czasem rozwiązaniem jest miejsce położone blisko miejsca pracy lub na trasie do niej. Na terenie Pruszkowa nie będzie to trudne. Nawet jeśli mieszkasz w okolicy Pruszkowa, a pracujesz w samym mieście, sprawa jest wykonalna.

Dużo uwagi trzeba tez poświęcić lokalowi, w którym mieści się placówka. Musi to być miejsce bezpieczne, przyjazne, z możliwością zapewnienia czasu poza budynkiem.

Zajęcia dla dzieci

Bardzo ważną rolę pełni oczywiście oferta dydaktyczna. W wielu przedszkolach organizowane są zajęcia adaptacyjne, w czasie których można sprawdzić, jak wygląda organizacja dnia.

Przedszkola często oferują zajęcia dodatkowe w dużym zróżnicowaniu. Może to być nauka języków obcych, nauka programowania czy robotyki, zajęcia ruchowe czy zajęcia muzyczne.