środa, 15 luty 2023 14:35

Czy warto zdecydować się na kominek elektryczny?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kominek elektryczny kominek elektryczny Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Nie ulega wątpliwości, że kominek to jeden z bardziej urokliwych elementów wnętrza. Pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również - a dla niektórych przede wszystkim - użytkową, stanowiąc źródło ciepła. Nie w każdym wnętrzu można jednak zainstalować klasyczny kominek, a w wielu domach jest to możliwe dopiero po przeprowadzeniu zaawansowanych prac remontowych.

Na szczęście kominek elektryczny jest pod tym względem znacznie przyjaźniejszy, a jednocześnie stanowi ekonomiczny, bezpieczny i wydajny sposób ogrzewania. Co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych?

1. Jak działa kominek elektryczny?

2. Kominki elektryczne w różnych wariantach

3. Najważniejsze zalety kominka elektrycznego

Wśród osób, które decydują się na kominek elektryczny, znajduje się spore grono miłośników ekologicznego stylu życia. Nie tylko oni jednak wybierają taką właśnie opcję - omawiane przez nas urządzenia mają wiele zalet czysto funkcjonalnych. Przeanalizujemy je poniżej.

Jak działa kominek elektryczny?

Zacznijmy od wyjaśnienia zasady działania kominków elektrycznych. Wykorzystują one prosty mechanizm, który od tego stosowanego przy kominkach tradycyjnych różni się możliwością rezygnacji z wentylacji oraz skomplikowanych instalacji. Kominki elektryczne z dodatkiem funkcji grzania zasysają chłodne powietrze z zewnątrz, podgrzewają je przy użyciu wężownicy grzewczej, a następnie oddają z powrotem do pomieszczenia.

A jak powstaje imitacja płomienia? Producenci korzystają z kilku różnych opcji - to, którą wybrać, zależy przede wszystkim od dostępnego budżetu i spodziewanego efektu. Najbardziej spektakularny rezultat uzyskuje się przez trójwymiarową technologię Optimyst, która polega na wytwarzaniu wiązek światła podświetlających mgłę wodną. Taki płomień do złudzenia przypomina ten prawdziwy. Tańszym, a przez to bardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem jest użycie ekranu LCD wyświetlającego obraz.

Kominki elektryczne w różnych wariantach

Kominki elektryczne dostępne na rynku różnią się pod względem wizualnym, dzięki czemu łatwo jest dopasować konkretny model do każdego wnętrza. Do wyboru masz:

  • elektryczne wkłady do zabudowy - przeważnie dopasowywane do wnęki w ścianie lub dowolnej obudowy; cechują się największą uniwersalnością,
  • kominek elektryczny portalowy - z pełnym obramowaniem i wkładem elektrycznym; wystarczy ustawić go w docelowym miejscu i od razu cieszyć się efektem,
  • kominek ścienny elektryczny - idealny, gdy w pomieszczeniu nie ma zbyt wiele wolnej powierzchni,
  • kominek elektryczny typu koza - imitujący wygląd tradycyjnego pieca opalanego drewna, niewielki i mobilny,
  • kominek typu basket - otwarte i wolnostojące urządzenie przypominające ognisko, doskonałe do pomieszczeń o charakterze rustykalnym,
  • kasety i paleniska z efektem płomienia - rozwiązanie pozwalające stworzyć kominek w nowoczesnej zabudowie, na przykład w meblu.

Jak widać, możliwości aranżacyjnych jest wiele, dzięki czemu każde wnętrze można wzbogacić o nietuzinkowy urok kominka.

Najważniejsze zalety kominka elektrycznego

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, kominki elektryczne są chętnie wybierane przez zwolenników ekologicznych rozwiązań oraz przez osoby, które ze względów konstrukcyjnych, nie mają możliwości zainstalowania tradycyjnego kominka w swoim domu. Na tych dwóch powodach, a jednocześnie zaletach, lista atutów kominków elektrycznych wcale się nie kończy.

Kominki elektryczne są przede wszystkim przyjazne w obsłudze. Nie wymagają tak intensywnego czyszczenia i konserwacji, gromadzenia opału i usuwania popiołu. Można ustawić je w dowolnym miejscu, nie obawiając się o zagrożenie pożarowe i bezpieczeństwo domowników.