poniedziałek, 13 luty 2023 18:09

Ceglane fantazje, czyli modny trend wnętrzarski

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Cegła na ścianę Cegła na ścianę Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Surowa cegła na ścianie, to trend w dekoracji wnętrz, który od lat cieszy się ogromną popularnością. To połączenie surowości i ciepła, które nadaje wyjątkowy charakter całemu pomieszczeniu. Ostatnim krzykiem mody, są ceglane płytki, pochodzące z rozbiórki domów z XIX i XX w. To prawdziwa ozdoba "z duszą", która do tego idealnie wpisuje się w zasadę zero waste.

 

  1. Zabytkowa cegła na ścianę - jak się ją pozyskuje?
  2. Stara cegła w każdym wnętrzu
  3. Płytki ceglane na ścianie i na podłodze

Zabytkowa cegła na ścianę - jak się ją pozyskuje?

Surowa cegła na powierzchni ściany od lat nie wychodzi z mody. Do tej pory stosowano m.in gipsowe płytki imitujące cegłę, a nawet fototapety z takim motywem. Nowością w aranżacji wnętrz, są stare cegły, pochodzące z rozbiórki domów. To, co miało wylądować na śmietniku, otrzymuje drugie życie, wprowadzając do każdego pomieszczenia oryginalne walory estetyczne. Cegła na ścianę, pozyskiwana jest z rozbiórek starych hal fabrycznych, kamienic czy młynów. Do produkcji ceglanych płytek nigdy nie wykorzystuje się natomiast materiałów ze spichlerzy, stodół, obór, ani innych budynków gospodarczych. Jest tak dlatego, że mogłyby być przesiąknięte nieprzyjemnym, trudnym do usunięcia zapachem. Płytki z cegły rozbiórkowej pasują do każdego wnętrza, niezależnie od tego, czy znajduje się ono w domu wolnostojącym, czy w bloku z wielkiej płyty. Każda cegła jest ręcznie czyszczona z brudu, resztek zaprawy murarskiej i tynku. Potem, za pomocą nowoczesnych maszyn cięta jest na płytki. Można tu wybierać między cegiełkami z lica klasycznego, jak i wnętrza materiałów. Zaletą cegieł na ścianę, pochodzących z rozbiórek budynków, jest ich solidność i o wiele większa wytrzymałość, z porównaniu z cegłami produkowanymi współcześnie. Dawniej, stosowano bowiem lepszej jakości glinę i inne techniki wypalania. 

Stara cegła w każdym wnętrzu

Ściany ozdobione cegłą rozbiórkową, będą doskonale wyglądały w każdym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzają się w biurze, nadając mu loftowy charakter, w restauracjach i barach oraz prywatnych mieszkaniach. Równie dobrze będą wyglądały w nowoczesnych aranżacjach, i w nawiązujących stylem do przeszłości. Ponieważ płytki pochodzą ze starych budynków, każda z nich jest inna i niepowtarzalna. Dzięki temu, wygląd ściany nie będzie nudny i monotonny. Ceglanymi płytkami można pokryć całą powierzchnię, lub tylko jej fragment. Bardzo ładnie będą prezentowały się w kuchni, jako wypełnienie przestrzeni między szafkami. Materiałem, który dobrze się z nimi komponuje jest drewno. Dlatego bardzo estetycznie będą wyglądały w sypialni, gabinecie przeznaczonym do pracy, czy salonie. Znajdują też zastosowanie, jako okładzina kominków. Warto ozdobić nimi także fragment ściany w przedpokoju, zamiast tradycyjną boazerią, która dawno wyszła już z mody. Niebanalnym pomysłem będzie położenie płytek ceglanych w łazienkach, zamiast glazury i terakoty. 

Płytki ceglane na i na podłodze

Cegła rozbiórkowa świetnie sprawdzi się nie tylko jako dekoracja ściany, ale także jako okładzina podłogi. Ma ona tę przewagę nad drewnianymi panelami czy płytkami z terakoty, że jest bardzo odporna na zabrudzenia. Dlatego jest ona polecana np. do kuchni, czy łazienki. Można ułożyć ją prosto, lub w jodełkę. Jeśli nie potrafimy sami położyć płytek na ścianach i podłogach, możemy skorzystać z propozycji ich producenta, który oferuje również ich profesjonalny montaż. Specjaliści, najpierw oczyszczają i gruntują powierzchnię, a potem odrysowują na niej linie w postaci siatki, aby uniknąć nieestetycznego efektu fali. Płytki kładzione są zawsze od góry ściany, ponieważ jeśli trzeba je będzie na końcu przyciąć, to na dole nie będzie to rzucać się w oczy. Na końcu, fachowcy położą fugę, za pomocą specjalnego rękawa fugowniczego a następnie postarzą ją pędzlami. Dzięki temu, ściana nabierze autentycznego, loftowego charakteru.