czwartek, 09 czerwiec 2022 18:29

Odpływ liniowy czy brodzik w łazience?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
odpływ liniowy pod prysznic odpływ liniowy pod prysznic pixabay

Odpływ liniowy pod prysznic to nowoczesna wersja brodzika. Dzięki tego typu instalacji, zyskujemy efekt prysznica bez brodzika. Woda spływa do odpływu po podłodze nachylonej pod odpowiednim kątem

Odpływ liniowy stał się szalenie modny, ale istnieją również osoby, które nie są do końca przekonane, czy jest to rozwiązanie praktyczne. Poniżej kilka słów o wadach i zaletach odpływu liniowego.

Jakie możliwości aranżacyjne daje odpływ liniowy?

Odpływ liniowy daje interesujący efekt wizualny. Zamiast wystającego ponad powierzchnię podłogi brodzika, mamy płaską podłogę, na przykład z płytek lub z kamienia, po której woda spływa płynnie do odpływu. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania nie musimy ograniczać się w kwestii kształtu i wielkości kabiny prysznicowej. Jej ścianki mogą mieć zupełnie nieregularny charakter, na przykład, jedna może być dłuższa, druga krótsza. Korzystając z zalet odpływu liniowego, możemy umieścić prysznic w załomie pomieszczenia lub z całej łazienki zrobić prysznic (ostatnie rozwiązanie znane jest z mieszkań, gdzie łazienka jest minimalnych rozmiarów i na tradycyjną kabinę prysznicową najczęściej nie ma szans).

Instalacja odpływy liniowego w łazience

Poza tym, że odpływ liniowy pod prysznic efektownie się prezentuje (ciekawe modele znajdziecie na stronie arenalazienek.pl), jest zdecydowanie mniej uciążliwy w czyszczeniu od tradycyjnego brodzika. Jednak zainstalowanie go może być już nieco bardziej kłopotliwe. Szczególnie w starszych łazienkach, w których trzeba rozbierać podłogę, aby wprowadzić tam instalacje podpodłogowe i wykonać spadek umożliwiający grawitacyjne odprowadzanie wody do kratki odpływowej. Zdarza się, że gdy strop jest zbyt cienki, wykonanie odpływu liniowego nie jest możliwe.

Ochrona przed wilgocią

Instalując tego typu prysznic w łazience, konieczne jest też dokładne oszczelnienie strefy prysznicowej przed wilgocią. Niestety, właściciele ogrzewania podłogowego w łazience powinni ostrożnie podejść do decyzji instalacji odpływu kratkowego pod prysznicem. W takiej sytuacji raczej poleca się zastosowanie ogrzewania na ścianach.

W nieco lepszej sytuacji są osoby, które decydują się na zainstalowanie odpływu liniowego w domu, który dopiero powstaje. Wtedy można wykonać podłogę ze spadkiem, umieścić w niej rury kanalizacyjne ze spadkiem do ok. 3% w kierunku pionu kanalizacyjnego i zadbać o odpowiednią hydroizolację zarówno podłogi, jak i ścian łazienki.

Jakie płytki do łazienki z odpływem liniowym?

Na koniec pamiętajmy: na podłoże z odpływem liniowym musimy położyć koniecznie antypoślizgowe, matowe płytki o III lub IV klasie ścieralności. Bardzo dobrze sprawdzi się mało nasiąkliwy gres. Między płytki połóżmy koniecznie epoksydową fugę. Sprawdzi się ona lepiej niż jej cementowy odpowiednik.