wtorek, 18 lipiec 2023 18:37

Lecznicze właściwości ostropestu plamistego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ostropest plamisty mielony Ostropest plamisty mielony mat. prasowe

Ostropest plamisty to dziko występująca roślina z rodziny astrowatych, która swoimi kwiatami przypomina oset, choć w rzeczywistości jest od niego znacznie większy. Naturopaci i zielarze poznali już dobroczynny wpływ ostropestu plamistego, na działanie układu trawiennego. Jednak w naturze, coraz ciężej trafić na ten okaz poza uprawą. Ostropest lubi nieskazitelną przyrodę i nieużytki. Mniej doświadczeni adepci ziołolecznictwa, którzy mają problem z odnalezieniem rośliny, mogą zaopatrzyć się w ostropest plamisty mielony, który z łatwością można wdrożyć do codziennej diety.

 

W trosce o wątrobę - ostropest plamisty

Zamiast kupna syntetycznych preparatów wspomagających układ trawienny, hurtownia zdrowej żywności oferuje znacznie lepsze rozwiązania, dzięki którym zatroszczysz się o swoją wątrobę i nie tylko. Zawarta w nim sylimaryna, wspiera regenerację komórek wątrobowych i chroni je przed działaniem toksycznych substancji. Kwasy zawarte w ziarnach ostropestu wspomagają również produkcję żółci w wątrobie, która odgrywa ważną rolę w trawieniu tłuszczy.

Właściwości metaboliczne ostropestu plamistego

Kwas linolowy to organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6. Jego występowanie w ziarnach ostropestu wspiera metabolizm różnego rodzaju substancji, dzięki czemu pobudza metabolizm i chroni organizm na przykład przed cukrzycą czy chorobami układu krążenia. Letnie uroczystości rodzinne to niejednokrotnie znaczne obciążenie dla naszego układu trawienia, który nie potrafi zmetabolizować toksycznych substancji, dostarczanych w wyniku zażywania alkoholu oraz obfitego ucztowania. Po takim maratonie warto wykorzystać lecznicze właściwości ostropestu, aby pobudzić perystaltykę i oczyścić organizm.

W jakiej formie przyjmować ostropest plamisty?

W rzeczywistości niemal każda część rośliny posiada lecznicze właściwości i możliwe zastosowania spożywcze lub kosmetyczne. Hurtownia zdrowej żywności oferuje ziarna, które z powodzeniem można wykorzystać do sporządzenia naparu. Jak w większości przypadków, aby nasiona uwolniły swoje dobroczynne substancje, napar należy odstawić na kilka godzin lub na noc. Nasiona posiadają neutralny smak, dzięki czemu mogą być dodatkiem do zdrowych koktajli, sałatek, kanapek czy zup. Jedyną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, to oczywiście umiar - w dużych ilościach, może mieć działanie przeczyszczające, jednak to również bardzo indywidualna kwestia. Ostropest plamisty mielony sprawdzi się również doskonale jako maseczka na twarz, działając antyseptycznie i spowalniając procesy starzenia się skóry - odświeża i dodaje blasku zmęczonej cerze.