czwartek, 13 lipiec 2023 11:17

Dlaczego stosujemy impregnat do kamienia naturalnego?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
impregnat do kamienia naturalnego impregnat do kamienia naturalnego mat.prasowe

Kamień naturalny to jeden z najlepszych i najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych. Przemawiają za nim liczne walory estetyczne i funkcjonalne. Zapytać można więc po co stosuje się impregnat do kamienia? Wykazuje on istotne cechy mające wpływ na trwałość surowca, a co więcej można samemu podjąć się tego zadania. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

 

Kamień naturalny w naszym domu i ogrodzie

Kamień – zwłaszcza naturalny – jest szeroko wykorzystywany w branży wykończeniowej. Pojawia się w naszych domach głównie jako materiał na schody, blaty kuchenne i łazienkowe oraz parapety. Na zewnątrz można go spotkać na tarasach, posadzkach w miejscach publicznych czy w postaci chociażby murków kamiennych na podwórkach osiedlowych. Kamień naturalny wykazuje znakomite cechy funkcjonalne, jest niezwykle odporny na zniszczenie, upływ czasu i negatywne warunki atmosferyczne.

Jednakże porowatość kamieni dekoracyjnych przekłada się na podatność wobec działania wilgoci. Woda, która może wniknąć w strukturę materiału generuje stopniowe niszczenie kamienia, co przekłada się na jego trwałość i wygląd.

Impregnat do kamienia – czym jest?

W celu uniknięcia problemów związanych chociażby z działaniem wspomnianej wilgoci, głównie dla zachowania wysokiej estetyki kamienia, stosuje się impregnat do kamienia naturalnego. Działa on jako dodatkowa hydrofobowa warstwa zabezpieczająca powierzchnię kamienia – jest jak tarcza, gdyż uniemożliwia wnikanie wody w pory surowca, a co za tym idzie znacząco niweluje erozję. Impregnat do kamienia wpływa też na łatwość czyszczenia. Dzięki odpowiedniemu zakonserwowaniu, kamień będzie przez długi czas prezentował się efektownie ciesząc nasze oczy nietuzinkowym wzornictwem i szlachetnymi odcieniami.

Jaki impregnat do kamienia naturalnego wybrać?

Rynek zapewnia szeroki wybór impregnatów do kamienia naturalnego. Będą one oczywiście różniły się ceną, pojemnością, ale też ich jakość może być różna. Na co zwracać uwagę przy wyborze? Produkty takie jak PROOF ST czy PROTECT ST od firmy JURGA wyróżniają się wysokiej jakości zawartością, co oczywiście przekłada się na sam proces impregnacji jak i efekt końcowy. Są to impregnaty zabezpieczające dla takich kamieni jak piaskowiec, wapień czy granit. Oprócz wytworzenia powłoki hydrofobowej, zapewniają paroprzepuszczalność i zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni, a także redukują wykwity. Zawsze najwięcej uwagi należy poświęcić na dobór odpowiedniego środka do powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Do zabezpieczanie powierzchni kamieni porowatych bardziej nadaje się impregnat PROOF ST, a do szlifowanych powierzchni gładkich PROTECT ST.

Samodzielna impregnacja kamienia

Zastosowanie impregnatu dla zabezpieczenia kamienia naturalnego jest jak najbardziej możliwe w tzw. warunkach domowych – można to zrobić samemu, bez płacenia firmom zewnętrznym. Impregnat nakłada się pędzlem, gąbką, wałkiem bądź poprzez natrysk. To, czym będzie lepiej nakładać środek, zależy od powierzchni. Najlepszym pomysłem będzie wybranie preparatu dedykowanego do danego rodzaju kamienia – ułatwi to pracę i przyniesie lepszy efekt. To, na ile kamień będzie narażony na wilgoć, przekłada się na częstotliwość przeprowadzania impregnacji, gdyż pamiętajmy, że nawet najlepszy impregnat do kamienia naturalnego nie zapewni stałej ochrony i warto co pewien czas powtórzyć proces impregnacji. Czas ten uzależniony jest od rodzaju naszego kamienia, wybranego produktu oraz stopnia narażenia na wilgoć i promienie słoneczne. Warto zapoznać się dokładnie z kartą techniczną danego produktu, aby określić jak często należy wykonywać impregnację kamienia naturalnego.