wtorek, 18 lipiec 2023 18:41

Kebab z Urfy inny niż wszystko, co jedliście w życiu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Urfa kebab Urfa kebab mat. prasowe

Gdybyśmy zostali spytani o kebab z Turcji, z pewnością na myśl przyjdzie nam pita, charakterystycznie przyprawione mięso, czy tortilla zbożowa z pyszną zawartością. Potrawa ta w przedstawionych wersjach jest bardzo popularna w naszym kraju i możemy odnaleźć lokale ją serwujące w każdym polskim mieście. Zdecydowanie mniej znany urfa kebab oferuje równie dobre doznania smakowe. Skąd fenomen tureckiej potrawy, która w Polsce nie jest aż tak popularna? Czym wyróżnia się na tle tradycyjnych form kebaba sprzedawanego w kraju?

 

Skąd pochodzi urfa kebab?

Urfa kebab to kebab pochodzący z okolic miasta Urfa w Turcji. Znajduje się ona niedaleko granicy z Syrią, w regionie Şanlıurfa, który jest gęsto zamieszkany przez Kurdów i uchodźców z Syrii. Mimo upalnych temperatur region posiada dobrze rozwinięte rolnictwo, dzięki czemu od wieków dominuje tam pieczywo z cieszącej się światową sławą pszenicy durum, a także świeżymi owocami i warzywami. Kulturowa różnorodność regionu powoduje mieszanie się wielu tradycji, w tym kulinarnych. To właśnie to decyduje o wyjątkowości tego kebaba, który spożywana jest przez przedstawicieli wielu narodów w regionie.

Wyjątkowy urfa kebab

Potrawa wyróżnia się na tle innych kebab z turcji przede wszystkim wyglądem. Urfa kebab to danie, które swoim kształtem bardziej przypomina szaszłyk niż to, co otrzymujemy w Polsce po zamówieniu bliskowschodniej potrawy. Składa się z podłużnego kawałka mięsa na talerzu z dodatkami. Najczęściej spotkać możemy je w ofercie z sałatką, frytkami, lub turecką kaszą bulgur z pszenicy durum. Kebab wyróżnia się również charakterystycznym aromatem czarnego chili, którym przyprawiane jest mięso. Całość idealnie skomponowana dzięki odpowiedniemu wyważeniu ostrości, soczystości surówek i dobrze usmażonych frytek stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego kebaba z Turcji. Za jej popularność odpowiada głównie wspomniane czarne chili, które nadaje jej wyrazistego aromatu i nuty ostrości rzadko spotykanej w innych sposobach przyrządzania mięsa na kebab.

Urfa kebab w Polsce

Mimo że potrawa nie jest dominującym w naszym państwie rodzajem kebaba, to szybko zdobywa popularność. Oferuje ją wiele restauracji profilowanych pod kuchnię bliskowschodnią i turecką, a także posiada dedykowane tylko niej lokale gastronomiczne w Warszawie czy Legionowie. Wraz z upływem czasu i popularyzacją kuchni orientalnej możemy spodziewać się większej dostępności kebaba z Urfy, jak i tureckich dań w ogóle. Być może w naszej okolicy alternatywa do zwyczajnej pity i tortilli jest już serwowana i warto zastanowić się nad jej spróbowaniem.