wtorek, 18 lipiec 2023 18:43

Jak malowane są meble?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
malowanie proszkowe malowanie proszkowe mat. prasowe

Farby niezaprzeczalnie dodają naszemu życiu więcej kolorów. O ile jednak w domowych warunkach częściej korzysta się z malowania pędzlem, w produkcji rozwinęły się bardziej wydajne metody. Mera Metal, producent mebli, posiada pistolety malarskie oraz farby proszkowe. Ich nakładanie wymaga jednak znacznie więcej doświadczenia i wiedzy od operatorów niż malowanie klasycznymi farbami olejnymi.

 

Czym są farby proszkowe i jakie są ich zalety?

Farbami do malowania proszkowego nazywa się termoutwardzalne powłoki polimerowe, nakładane przy pomocy metod elektrostatycznych. Naładowane cząsteczki farby przyciągane są do malowanego przedmiotu. Wyróżnić można kilka typów farb: epoksydowe, poliestrowe, poliuretanowe czy hybrydowe. Różnią się one między sobą składem chemicznym i właściwościami, szczególnie odpornością na warunki atmosferyczne (opady, a także promieniowanie UV) czy wytrzymałością mechaniczną. Natomiast łączą je następujące zalety:

  • Wysoka wydajność związana z tworzeniem się równomiernej, cienkiej powłoki.

  • Ekologiczność - w farbach nie stosuje się lotnych rozpuszczalników ani szkodliwych dodatków.

  • Estetyka. Równomierne rozłożenie koloru oraz brak zacieków spowodowanych przez malowanie proszkowe. Jakie napięcie jest stosowane w czasie malowania - znaleźć można na karcie technicznej (zbyt wysokie może spowodować spływanie farby do krawędzi malowanego przedmiotu).

  • Szybkość procesu. Wystarczy nanieść proszek na malowaną powierzchnię, a następnie wygrzać element w piecu, by powłoka malarska nabrała swoich końcowych właściwości i była gotowa do użycia.

  • Duży wachlarz możliwości: od połysku po mat, od gładkiej powierzchni po uzyskiwanie dowolnej struktury (na przykład skóry krokodyla).

  • Takie same parametry na całej malowanej powierzchni.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim wysoka i powtarzalna jakość powłoki malarskiej przy dużej szybkości malowania oraz wydajności. To właśnie z tych powodów malowanie proszkowe jest tak popularne w przemyśle.

Malowanie dla specjalistów

Specjaliści z Mera Metal podkreślają jednak, że wykorzystanie farb proszkowych wymaga odpowiedniej wiedzy i dużego doświadczenia. Niewłaściwe dobranie parametrów przyniesie niepożądane skutki. Jak zatem przeprowadzić malowanie proszkowe jakie napięcie ustawić na urządzeniu i w jakiej odległości utrzymywać pistolet od powierzchni? To tylko przykłady ustawień, o których koniecznie trzeba pamiętać przy malowaniu. Niedoświadczony operator narażony jest bowiem na wiele więcej poważnych błędów, które spowodują, że powstająca powłoka malarska będzie posiadać defekty.