wtorek, 14 wrzesień 2021 18:04

Co warto wiedzieć o odżywianiu psa?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
miska dla psa miska dla psa pixabay

Utrzymanie dobrze zbilansowanej diety psa to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych właścicieli. Często właściciele długo szukają odpowiedniego pokarmu zawierającego wszystkie niezbędne wartości odżywcze.

Do miski dla psa powinna trafiać wyłącznie pełnowartościowa karma, którą najbardziej lubi Twój pupil. Podpowiadamy, co powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga o jego żywieniu!

Składniki karmy

Według oficjalnych zaleceń weterynaryjnych karma dla czworonoga powinna zawierać minimum 50% produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie jest to jednak jedyne wymaganie, które decyduje o pożywności i wpływie wybranego produktu na Twojego pupila. Najlepiej jeśli do miski dla psa nakładasz karmy z olejami rybnymi lub pochodzenia roślinnego. Przy zakupie sprawdź, czy w składzie znajdują się kwasy omega 3 i omega 6. Są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju młodego zwierzaka. U dorosłych psów te dobroczynne kwasy pomagają w odpowiednim funkcjonowaniu mózgu oraz pracy układu nerwowego.

Do miski dla psa powinny trafiać wyłącznie karmy zawierające białko, tłuszcze i węglowodany. Białko stanowi budulec wszystkich tkanek, organów, hormonów oraz enzymów, które są niezwykle istotne do utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia psa. Tłuszcze natomiast zawierają prawie dwukrotnie więcej energii niż białko, czy węglowodany. Umożliwiają przyjmowanie witamin i - podobnie do białka - są budulcem organów wewnętrznych. Dzięki węglowodanom do organizmu zostaje dostarczony błonnik i glukoza, który pomaga w trawieniu pokarmów przez zwierzaka.

Jak karmić psa?

To często zadawane pytanie przez wszystkich właścicieli psów i innych czworonogów. Najlepiej jeśli Twoje miski dla psa uzupełniasz oboma typami karmy. Nie zapominaj o odpowiednim wyważeniu proporcji karmy suchej i mokrej. Musisz mieć na uwadze, że karma podstawowa powinna stanowić około 80% diety. Twój pies powinien otrzymać tyle jedzenia i składników odżywczych, ile potrzebuje w danym wieku. Najczęściej właściciele psów wybierają jedną z karm jako podstawową, a drugą w celu uzupełnienia wartości odżywczych.

Jeżeli decydujesz się na zmianę sposobu karmienia psa, warto robić to stopniowo. Podczas tego procesu musisz dokładnie obserwować swojego pupila. Nie zapomnij, żeby ilość energii i składników odżywczych w nowej karmie była taka sama, jak wcześniej, ponieważ dzięki temu unikniesz problemów ze zdrowiem swojego psiaka. Najlepszym sposobem na bezproblemową zmianę karmy będzie podawanie wypełnionej miski dla psa cyklicznie. Stale pory karmienia pomogą psu w szybszym przystosowaniu się do nowej diety.