piątek, 17 wrzesień 2021 14:59

Dieta a pieczywo - kto powinien sięgnąć po chleb bez glutenu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
chleb bez glutenu chleb bez glutenu pixabay

Rezygnacja ze spożywania glutenu często jest podyktowana koniecznością - osoby cierpiące na celiakię lub nietolerancje pokarmowe nie mogą jeść tego składnika ze względu na swoje zdrowie.

Gluten odstawia jednak coraz więcej osób, które liczą na poprawę samopoczucia i wyglądu swojej figury. Nie jest to jednak proste, szczególnie dla fanów pieczywa. Rozwiązaniem może być zaś chleb bez glutenu. Czy warto go włączyć do diety?

Pieczywo - ważny dodatek do dań

W tradycyjnej, polskiej kuchni chleb odgrywa bardzo ważną rolę. Spożywa się go jako dodatek do wielu różnych dań, ale także sam w sobie może stanowić pyszny posiłek. Wystarczy wspomnieć o klasycznych kanapkach, tostach czy grzankach. Osoby świadomie odstawiające gluten mogą więc odczuwać pewną tęsknotę za tym przysmakiem. Zupełnie niepotrzebnie: chleb bez glutenu jest obecnie coraz popularniejszy. Wypieka się go na bazie mąk i nasion nie zawierających glutenu. Nie posiada zatem w swoim składzie m.in. pszenicy, orkiszu i żyta. A jednocześnie jest tak samo smaczny. Pod względem wartości odżywczej, chleb bezglutenowy, zdecydowanie zaś przewyższa pszenne pieczywo.

Moc witamin i składników mineralnych

Jakie składniki może zawierać chleb bez glutenu? Wszelkie zboża i ziarna, które nie mają w sobie gutenu, a więc choćby mąkę jaglaną, ziarna amarantusa, skrobię ziemniaczaną, mąkę ryżową i kokosową. Pieczywo tego typu często jest też wzbogacane różnego rodzaju dodatkami, które sprawiają, że jest jeszcze zdrowsze oraz smaczniejsze. Popularne dodatki do pieczywa bezglutenowego to np. ziarna słonecznika i dyni, sezam, suszona żurawina, nasiona chia oraz aromatyczne zioła i przyprawy. Dzięki temu, taki chleb nie tylko znakomicie uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na węglowodany, ale zawiera też całe bogactwo witamin (m.in. z grupy B) oraz minerałów (takich jak cynk i magnez). Wysoka zawartość błonnika wspomoże natomiast cały układ trawienny i pomoże zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Bez glutenu - zdrowo, lekko i pysznie

Chleb niezawierający glutenu jest dedykowany przede wszystkim alergikom i osobom, które z różnych przyczyn starają się unikać glutenu. Będzie dobrym wyborem m.in. dla cierpiących na różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto), które częstą mają problemy z trawieniem tego składnika. Nie oznacza to jednak, że po takie pieczywo nie mogą sięgnąć osoby, które na co dzień jedzą gluten. Chleb bez glutenu jest bardzo smaczny, lekki i zdrowy, a także długo zachowuje świeżość. Może stanowić cenny składnik zbilansowanej diety oraz pomoże poprawić zdrowie. Warto wykorzystywać takie pieczywo w swojej kuchni zamiast chleba pszennego. Jest zdecydowanie korzystniejsze dla właściwego funkcjonowania całego organizmu.