środa, 25 sierpień 2021 08:55

Czy audyt energetyczny jest potrzebny do termomodernizacji budynków w Krakowie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
audyt energetyczny w Krakowie audyt energetyczny w Krakowie pixabay

Do 2030 roku Kraków ma się stać miastem zero emisyjnym.

 

Kraków jedno z najstarszych miast w Polsce chce do 2030 roku stać się miastem neutralnym klimatycznie. Wprowadzić rozwiązania zero emisyjne w starej krakowskiej zabudowie to dość ambitny cel, jaki sobie postawiło miasto Kraków.

Aktywne formy podróżowania rowerami czy też elektrycznymi hulajnogami nie wydają się trudne do przeprowadzenia, gdyż w 2020 roku w Krakowie do dyspozycji mieszkańców było już oddanych ok. 235 km ścieżek rowerowych, a kolejne trasy powstają, albo są w planach.

Dużo trudniejszym wyzwaniem dla Krakowa będzie przeprowadzenie termomodernizacji (ocieplenia) budynków jednorodzinnych i kamienic, bo zmniejszenie ucieczki energii cieplnej przez ściany, dachy, stropy zewnętrzne, to wymóg, aby ograniczyć rachunki za ogrzewanie i skłonić jak największą ilość domostw do korzystania zciepła systemowego dostarczanego przez MPEC.

Miasto Kraków od paru lat ogłasza nabór wniosków w ramach programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla miasta Krakowa. Co roku środki, które przeznaczone są na ten cel były ograniczone i nie wystarczały dla wszystkich zainteresowanych. W 2021 roku w zależności od dochodu na jednego członka rodziny tj. do 1320 zł netto na osobę, w gospodarstwie wieloosobowym i do 1752,50 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym można było dostać dotację do 50 tys. zł jeżeli próg dochodowy zostałprzekroczony, to dotacja wynosiła 25 tys. zł.

Oprócz wymagań dochodowych należy też spełnić wymagane oszczędności energii w budynku tak, aby wykonane prace termomodernizacyjne przyniosły co najmniej 25 % oszczędności energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji. Oszczędność ta musi wynikać z audytu energetycznego i aby starać się o dotację z miasta na potrzeby termomodernizacji budynków jednorodzinnych musimy zlecić wykonanie audytu energetycznego w Krakowie.

Do czego służy audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to dokument przedstawiający obliczenia i analizy, które mogą wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej badanego budynku. Znajduje i identyfikuje słabe punkty, które wpływają na największe zużycie energii cieplnej budynku oraz pozwala uporządkować informacje o obecnym zużyciu energii i dokonać oceny aktualnego stanu instalacji centralnego ogrzewania i c. w. u., wszystkich przegród zewnętrznych budynku i instalacji wentylacji.

Audyt energetyczny wyznacza minimalne wartości izolacji termicznej dla konkretnej przegrody budynku tak, aby były zgodne z wymaganiami technicznymi WT 2021. Wskazuje, które z planowanych prac termomodernizacyjnych przyniosą największą oszczędność energii przy jak najniższej stopie zwrotu kosztów.

Prace termomodernizacyjne, które można wykonać w ramach programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla miasta Krakowa to ocieplenie wszystkich przegród zewnętrznych (ściany, dach, stropodachy, podłoga na gruncie) oraz wymiana okien i drzwi.

Więcej szczegółów można przeczytać na stronie www.ceb.com.pl/dotacja-na-termomodernizacje-budynkow-jednorodzinnych-miasta-krakow