poniedziałek, 15 listopad 2021 17:22

Błyszcząca sierść u psa - co robić, aby taka była?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Błyszcząca sierść u psa Błyszcząca sierść u psa Zdjęcie autorstwa Josh Hild z Pexels

Błyszcząca sierść u psa to coś, na czym powinno zależeć każdemu właścicielowi tych wspaniałych czworonogów. Nie ma jednak co liczyć na to, że zwierzak będzie posiadał piękną sierść bez wysiłku z naszej strony.

Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym nasz zwierzak będzie cieszył się zdrowiem i atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym. Warto więc je poznać.

Odpowiednie żywienie to podstawa

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, jak uzyskać błyszczącą sierść u psa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że matowa sierść to nie tylko problem natury estetycznej. Najczęściej bywa on skutkiem niedoborów witaminowych. Warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się temu, w jaki sposób żywimy naszego pupila. W jego codziennym menu nie powinno zabraknąć cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak również dużej ilości białka. Kluczem do sukcesu jest dobór takiej karmy, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na liczne witaminy. Aby można było mówić o błyszczącej sierści u psa, pupilowi trzeba zapewnić właściwy poziom witamin z grupy B, jak również witamin A, C oraz F. Warto pomyśleć nie tylko o zakupieniu karmy podstawowej, ale i uzupełniającej. Możemy również zdecydować się na specjalne krople witaminowe, które będziemy dodawać psu do jedzenia. 

Pielęgnacja także odgrywa kluczową rolę

Błyszcząca sierść u psa na pewno nie pojawi się, jeśli zwierzak będzie miał nieodpowiednią dietę. Jak się jednak okazuje, to nadal nie wszystko. Każdy odpowiedzialny właściciel musi mieć na uwadze także właściwą pielęgnację sierści czworonoga. Błędem jest na pewno częste kąpanie psa, ale nie należy unikać tego rodzaju zabiegu pielęgnacyjnego. Na pewno jest on niezbędny, jeżeli pies wrócił ze spaceru cały w błocie. Bezwzględnie należy unikać stosowania kosmetyków dla ludzi. Do kąpieli psa najlepiej wykorzystać starannie wybrany w sklepie zoologicznym szampon. Możemy wybrać taki, który pozytywnie wpłynie na stan sierści. Jeżeli mamy psiaka długowłosego, można pokusić się o stosowanie preparatów z dodatkiem jedwabiu. Kluczowe jest także staranne wysuszenie sierści bądź włosów psa oraz oczywiście czesanie. Trzeba także mieć na uwadze to, że błyszcząca sierść u psa nie jest dana raz na zawsze. Aby móc cieszyć się atrakcyjnym wyglądem zwierzaka, trzeba bacznie przyglądać się jego diecie i dbać o zrównoważoną pielęgnację. Jeżeli zmiany żywieniowe ani stosowanie odpowiednich kosmetyków nie przynoszą pożądanych rezultatów, zwierzę wymaga najprawdopodobniej kontroli weterynaryjnej.