środa, 12 październik 2022 12:44

Audiobooki historyczne – dlaczego warto ich słuchać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
audiobooki historyczne audiobooki historyczne pixabay

Powieści historyczne przenoszą czytelnika do przeszłości. Prezentują wątki, które wydarzyły się naprawdę i choć cała lektura nie zawsze jest faktem, fascynują ciekawymi, prawdziwymi fabułami.

Jeżeli jesteś miłośnikiem takiej literatury, ale nie zawsze masz czas, by po nią sięgać, odkryj moc audiobooków! Możesz je odsłuchiwać dosłownie wszędzie.

Dla osób, które kochają prawdziwe historie lub chcą zapoznać się w przystępny sposób z tym, co kiedyś się zdarzyło, audiobooki historyczne są nie lada gratką! Nie zawsze muszą stanowić naukowe opracowanie, pełne dat i trudnych zagadnień. Często są porywającą opowieścią, dzięki której czytelnik z zainteresowaniem chłonie jak gąbka historyczne fakty.

Dlaczego warto słuchać historycznych audiobooków?

Audiobooki, w których wątek historyczny jest na pierwszym planie, pozwalają na zainteresowanie się przeszłością. Możesz je zobaczyć oczami wyobraźni zupełnie z innej strony – nie w formie suchych dat, ale okraszonych ciekawymi wątkami. Jeśli daną sprawę poznajesz z zupełnie innego punktu widzenia, może okazać się naprawdę fascynująca! Sam wyrabiasz sobie opinię na dany temat. Historyczne audiobooki przybliżają dawne pojmowanie świata, starodawną kulturę i świat zupełnie „nieskażony” technologią – oczywiście w zależności od przedziału czasowego, prezentowanego w danym egzemplarzu. Dzięki ciekawie przedstawionemu tematowi możesz stać się częścią ważnego wydarzenia, tym bardziej że do wyboru masz nie tylko wersje czytane przez jednego lektora, ale także słuchowiska z oprawą muzyczną i efektami dźwiękowymi.

Książki do odsłuchu pozwolą nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale są także miłym doświadczeniem. Coraz więcej Polaków sięga po tę formę literatury, ponieważ głośne czytanie pozwala łączyć wiele czynności – możesz oddać się przyjemnemu słuchaniu podczas jazdy autem, spaceru po parku czy też przyrządzania obiadu. Słuchanie jest przyjemnym rytuałem, ponieważ kojarzy się niewątpliwie z czasem dzieciństwa, kiedy słuchaliśmy ciekawych baśni i opowieści dorosłych. Co ciekawe, czynność jest równie cennym i rozwijającym doświadczeniem – poprawia się koncentracja i poszerza wyobraźnia odbiory, a jego umysł lepiej przetwarza i przyswaja informacje.

Jakie historyczne audiobooki warto wybierać?

Możesz sięgać nie tylko do wydarzeń sprzed tysiącleci, ale także historii współczesnej. Popularnością cieszą się tematy związane z II Wojną Światową, historie dotyczące znanych królów, czy też światowe katastrofy, np. związane z Czarnobylem. Badania pokazały, że mężczyźni wolą fakty historyczne, prezentowane jako dokument, natomiast kobiety preferują powieści oparte na prawdziwych zdarzeniach, w których nie brakuje romansów, emocji, wzruszeń, intryg i zdrad. To nie tylko „Niebezpieczne związki” Pierra Choderlosa de Laclosa, które przenoszą czytelniczki do Francji sprzed czasów Wielkiej Rewolucji, ale także seria „Cztery noce z księciem”, opowiadająca o losach Mii Carrington, którą los związał z nieznośnym Evanderem, księciem Pindar.

Dużą popularnością cieszą się audiobooki Kena Folletta, a zwłaszcza „Trylogia stulecie”, która przedstawia splątane ze sobą losy członków pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej – na tle wydarzeń minionego wieku. Dla fanów bardziej zamierzchłej historii ciekawą propozycją będzie książka „Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników”. To interesujący zapis dziejów najsłynniejszego zakonu świata – wciąga i pozwala z bliska poznać potęgę i późniejszy upadek templariuszy.

Szukaj takich audiobooków historycznych, które będą się wiązać z tym, co Cię osobiście interesuje. Do wyboru masz obowiązkowe lektury oparte na faktach, jak „Krzyżacy” czy „Quo Vadis”, ale także współczesne pozycje, jak „Królowe życia PRL-u” czy też „Piekło Afganistanu”

Dzięki audiobookom możesz się przenieść zarówno w czasie, jak i wybrać w podróż do najdalszych zakątków świata!