poniedziałek, 03 październik 2022 14:12

USG jamy brzusznej – kiedy wykonać? Co pokazuje?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
USG jamy brzusznej USG jamy brzusznej Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

USG brzucha to badanie, które powinno być wykonywane niemal przez każdego co 2 lata. Jego celem jest określenie prawidłowości funkcjonowania poszczególnych narządów oraz ewentualne wykrycie dysfunkcji któregoś z nich w jamie brzusznej. Kto powinien wykonać badania USG jamy brzusznej i co może wykazać?

 

Dzięki temu prostemu badaniu lekarz może zaobserwować stan nerek, wątroby, trzustki, śledziony, pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego, prostaty, głównej tętnicy oraz macicy. Badanie USG jamy brzusznej to również podstawowa i niezwykle szczegółowa metoda oceniająca stan płodu u matek w ciąży. Sprawdźmy, na czym polega i kiedy powinno się je wykonywać.

Na czym polega USG jamy brzusznej?

Najprościej rzecz ujmując USG jamy brzusznej, polega na wykorzystaniu odbijających się fal ultradźwiękowych do obrazowania poszczególnych narządów i tkanek. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne, przy tym charakteryzując się dużą dokładnością. Wskazaniem do tego badania jest przede wszystkim ciąża oraz różne objawy ze strony brzucha, o których wspomnimy poniżej. Dzięki USG lekarz może wykryć różne nieprawidłowości w funkcjonowaniu ważnych dla życia narządów.

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej to badania obrazowe nieinwazyjne. Mimo tego, że większość organów zlokalizowanych w obrębie brzucha można zbadać indywidualnie np. USG nerek, czy żołądka, to diagnostyka nie obejmuje innych narządów. Badanie USG brzucha jest więc badaniem ogólnym, lecz pozwala również na wykrycie nieprawidłowością w funkcjonowaniu któregoś z organów i może być wstępem do dalszych badań. Dzięki temu badaniu można ocenić:

  • stany zapalne otrzewnej;
  • złogi zgromadzone w drogach moczowych bądź w pęcherzu żółciowym;
  • zmiany nowotworowe;
  • torbiele oraz inne guzy;
  • stan narządów po urazach lub wypadkach;
  • uszkodzenia wątroby;
  • źle funkcjonujący układ pokarmowy;
  • budowę i wielkość narządów oraz ich potencjalne anomalie rozwojowe.

Badanie wymaga przygotowania. Jest ono wymagane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Spośród najważniejszych zasad wyróżniamy: lekkostrawne posiłki dzień przed badaniem, picie wody niegazowanej, niewskazane jest palenie papierosów oraz żucie gumy.

Ultrasonografia jamy brzusznej – wskazania

Istnieje wiele wskazań, które powinny skłonić do skorzystania z badania w obrębie jamy brzusznej. To przede wszystkim szybka utrata masy ciała, przewlekłe i ostre bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka, urazy brzucha, powiększony obwód brzucha,

Warto podkreślić, że zaleca się profilaktyczne wykonywanie USG jamy brzusznej co ok. 2 lata, zwłaszcza po 40. roku życia.