wtorek, 30 sierpień 2022 11:09

Trzy rodzaje trzewików ochronnych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
trzewiki robocze trzewiki robocze pixabay

Uwzględniając wymogi BHP, praca w warunkach zwiększających ryzyko wystąpienia urazu wymaga wyposażenia pracowników w odpowiedni rodzaj obuwia ochronnego

. Co więcej, takie obuwie powinno być dostosowane do poziomu zagrożenia. W związku z tym na placach budowy zwykle stosuje się trzewiki robocze z metalowymi podnoskami i podeszwami antyprzebiciowymi, a w magazynach i halach produkcyjnych trzewiki lekkie, o antypoślizgowych podeszwach odpornych na oleje, benzynę i inne chemikalia.

Buty bezpieczne

Najwyższą klasą roboczego obuwia ochronnego są buty bezpieczne wyprodukowane zgodnie z określoną prawem normą, wyposażone w metalowe podnoski zdolne do wytrzymania uderzenia z energią równą 200J. Z bezpiecznych trzewików roboczych korzystają m.in. budowlańcy, a także część pracowników produkcyjnych, zwłaszcza osoby pracujące w przemyśle ciężkim, przy obróbce skrawaniem i w zawodach pokrewnych. Takie buty najczęściej posiadają warstwowe podeszwy, które zabezpieczają stopy przed ryzykiem skaleczenia przy nastąpieniu na gwóźdź, szkło lub ostry, metalowy pręt. 

Buty ochronne

W tej klasie obuwia znajdują się trzewiki robocze z metalowymi podnoskami zdolnymi do wytrzymania uderzenia z energią równą 100J. Takie buty dobrze zabezpieczają przed typowymi urazami palców stóp, na jakie narażony jest statystyczny pracownik fizyczny. Z obuwia tego typu chętnie korzystają pracownicy budowlani, warsztatowi, magazynowi, a także zawodowi kierowcy i wiele innych osób, które potrzebują trwałego, ale wciąż dość lekkiego i wygodnego obuwia do pracy w pomieszczeniach zamkniętych lub na świeżym powietrzu.

Buty zawodowe

W tej klasie obuwia ochronnego znajdują się wszystkie typy trzewików roboczych, zwykłych i ocieplanych, przeznaczonych do użytkowania w miejscach, w których nie wymaga się szczególnej ochrony palców stóp. To dobry wybór dla kierowców ciężarówek i pojazdów specjalistycznych, osób pracujących w magazynach i hurtowniach, a także pracowników na stanowiskach produkcyjnych w wielu różnych branżach. Trzewiki robocze pozbawione metalowych podnosków, ale wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, o antybakteryjnych właściwościach, stosowane są m.in. w branży spożywczej, sektorze sanitarnym, w firmach farmaceutycznych i zawodach medycznych.

Szukając wytrzymałych trzewików roboczych, warto postawić na buty w klasie ochrony dostosowanej do przewidywanych warunków pracy. O ile w wielu zawodach wystarczającym wyborem będą wygodne buty zawodowe, o tyle na placu budowy zdecydowanie lepiej sprawdzą się profesjonalne buty ochronne, a najlepiej mocne buty bezpieczne.