czwartek, 11 maj 2023 14:45

Jak zrobić perfekcyjne zdjęcie smartfonem - poradnik

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
fotocentrum fotocentrum Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zrobić zdjęcie smartfonem, które nie było dobrej jakości? To przykre uczucie, gdy chcesz uwiecznić wyjątkową chwilę, a na zdjęciu pojawiają się rozmyte sylwetki i niewyraźne kolory. Jednak nie ma powodu do rozpaczy. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, by osiągnąć wspaniałe efekty fotograficzne jedynie  przy użyciu smartfona.

Dzięki rozwojowi technologii robienie dobrych zdjęć stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Poniżej przedstawimy kluczowe wskazówki, które poprawią jakość Twoich fotek i sprawią, że uchwycony obraz będzie wyglądał pięknie i profesjonalnie.

Oświetlenie — malowanie światłem

Oświetlenie to serce każdego zdjęcia. Dobry fotograf używa go jak malarz pędzla, którym maluje wspomnienia. Jeśli chcesz uzyskać jak  najlepsze rezultaty, powinieneś wykorzystać naturalne światło słoneczne. Jednak pamiętaj, aby w  trakcie fotografowania unikać mocnego słońca, które może powodować ostre cienie i prześwietlenia. Zamiast tego, szukaj miękkiego, rozproszonego oświetlenia, które otuli Twój obiekt niczym aksamitny płaszcz. Tego rodzaju efekt uzyskasz podczas zachmurzenia, kiedy słońce jest schowane za zasłoną chmur. Ewentualnie zaplanuj sesję zdjęciową na tzw. złotą godzinę, czyli czas tuż po wschodzie oraz przed przed zachodem słońca.

Jeśli nie możemy korzystać z naturalnego światła, warto zainwestować w dobre źródło sztucznego oświetlenia. Lampy LED, pierścienie oświetleniowe czy softboxy to tylko niektóre z opcji, które pomogą osiągnąć odpowiednie warunki do fotografowania, niezależnie od pory dnia i pogody za oknem. Nawet zwykła lampka nocna może okazać się zbawiennym rozwiązaniem, gdy chcesz doświetlić scenę. Pamiętaj przy też, że doskonałym naturalnym softboxem jest okno, przez które wpada miękkie światło słoneczne. Dzięki niemu możesz uzyskasz piękne ujęcie w warunkach domowych, nawet bez dodatkowego sprzętu.

Kompozycja — tworzenie opowieści

Odpowiednia kompozycja to sztuka układania elementów na zdjęciu tak, aby opowiadały spójną historię. Jeśli chcesz uzyskać efekt, który przyciągnie uwagę widza, wykorzystaj zasadę trójpodziału, dzieląc kadry na dziewięć równych części, a następnie umieść najważniejsze elementy fotografowanej sceny na przecięciach tych linii. Pamiętaj, że przestrzeń negatywna może być równie ważna co główny obiekt, a jej odpowiednie wykorzystanie może dodać mu głębi i tajemniczości. Wykonując zdjęcia smartfonem, nie musisz wyobrażać sobie tej siatki, w większości urządzeń możesz ją włączyć w ustawieniach aparatu, co zdecydowanie ułatwi Ci pracę. 

Ustawienie ostrości — wyrażenie emocji

Odpowiednie ustawienie ostrości to klucz do przekazania emocji i uczuć, które towarzyszą każdemu uchwyconemu w kadrze obrazowi. Jeśli chcesz uzyskać idealną ostrość, skup się na najważniejszych detalach obiektu, takich jak np. oczy w przypadku portretów. Przy tej okazji warto wspomnieć, że wiele smartfonów oferuje funkcję tap-to-focus, która pozwala na precyzyjne ustawienie ostrości. Aby z niej skorzystać wystarczy, że przed zrobieniem zdjęcia dotkniesz ekran smartfona w miejscu, na którym ma zostać ustawiony punkt ostrości. Dzięki temu nawet początkujący fotografowie mogą uzyskać profesjonalnie wyglądające ujęcia

Perspektywa — tworzenie innego punktu widzenia

Eksperymentuj z różnymi perspektywami, aby nadać zdjęciu unikalnego charakteru. Zamiast fotografować zawsze z tej samej wysokości, spróbuj uchwycić obiekt z dołu, z góry, czy z boku. Zmiana perspektywy może odkryć nowe, fascynujące aspekty otaczającego nas świata. Dzięki odpowiednio zastosowanej perspektywie nawet banalny przedmiot można przedstawić w oryginalny sposób.

Edycja — szlifowanie diamentu

Ostateczne zdjęcie to efekt nie tylko umiejętności fotograficznych, ale także starannego procesu edycji. Wykorzystaj dostępne aplikacje do retuszu, korekty kolorów i kontrastu, aby dodać zdjęciu blasku i wyrazistości. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku mniej znaczy więcej — dlatego nie przesadzaj z efektami, aby zachować naturalność i autentyczność ujęcia. Warto też  dostosować edycję do przeznaczenia zdjęcia. Jeśli fotografia ma znaleźć się na serwisie społecznościowym takim jak Instagram, czy Facebook to możesz pozwolić sobie na większą ingerencję w obraz.  Jednak jeśli zamierzasz wysłać zdjęcie do wywołania, np. tu: https://www.fotocentrum.eu/ to powinieneś podejść do edycji zdjęcia z większą ostrożnością. W takim wypadku raczej nie stosuj przesadnej ilości filtrów. Niestety na papierowych zdjęciach będzie widoczna każda niedoskonałość, dlatego przed wysłaniem fotki do fotolabu możesz przeglądnąć ją w znacznym powiększeniu, dzięki czemu łatwiej będziesz mógł ocenić, czy warto wywoływać akurat to zdjęcie.

Podsumowanie

Oświetlenie, kompozycja i ostrość to trzy filary, na których opiera się idealne zdjęcie smartfonem. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza — im więcej zdjęć zrobisz, tym lepiej rozwiniesz swoje umiejętności i poznasz możliwości sprzętu. Nie bój się eksperymentować i bądź cierpliwy, a dzięki temu wkrótce będziesz w stanie tworzyć zdjęcia, które zachwycają każdego.