sobota, 27 maj 2023 19:05

Jak działa dobijak introligatorski i do czego warto go stosować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Dobijaki Dobijaki pixabay

Dobijak to narzędzie, które wykorzystuje się w introligatorstwie do stabilizacji stosów papieru przed wprowadzeniem ich do maszyn introligatorskich. Dobijaki są bardzo przydatne, ponieważ znacząco ułatwiają przetwarzanie papieru i pozwalają uzyskać wysoką jakość wydruków. Czym są dobijaki introligatorskie i jak działają?

 

Działanie dobijaka introligatorskiego 

Dobijak introligatorski działa poprzez wywieranie odpowiedniej siły na stos papieru, dzięki czemu papier jest równomiernie ułożony i stabilny. Jego stosowanie jest bardzo proste. Najpierw należy ułożyć stos papieru lub kartonu na płaskiej powierzchni, a następnie umieścić końcówkę dobijaka na jednym końcu stosu papieru i wywierać delikatnie nacisk, przesuwając dobijak wzdłuż całego stosu. Dobijaki sprawiają, że papier jest dokładnie, równo ułożony i stabilny, co ułatwia jego przetwarzanie.

Rodzaje dobijaków introligatorskich

Rodzaje dobijaków introligatorskich są zróżnicowane, w zależności od potrzeb introligatorów i specyfikacji maszyn introligatorskich, z których korzystają. Dobijaki mogą mieć różne kształty i rozmiary, mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal czy tworzywo sztuczne, a także mogą być wyposażone w amortyzację i inne funkcje.

Na rynku dostępne są różne wersje wykończenia dobijaków. Znajdziemy na przykład dobijaki z paskiem magnetycznym ułatwiającym posuw po stole lub dobijaki z wymiennym paskiem tekstolitowym. Kupić możemy także dobijaki z rączką poprzeczną lub ustawioną pod kątem 90 stopni. 

Duży wybór mamy również w kwestii rozmiarów dobijaków - na rynku znajdziemy na przykład dobijaki o wymiarach 100 x 250 mm, 150 x 300 mm, 75 x 250 mm, 125 x 300 mm czy 150 x 400 mm. Jeśli potrzebujemy dobijaków o innych, niestandardowych rozmiarach, dobre hurtownie poligraficzne mogą wykonać je dla nas na specjalne zamówienie. 

Czy warto stosować dobijaki introligatorskie?

Choć niektóre maszyny introligatorskie mogą działać bez dobijaków, to ich używanie jest zalecane i powszechnie stosowane w branży introligatorskiej. Bez zastosowania dobijaków, stos papieru może być niestabilny, przez co będzie się przemieszczać się w trakcie procesu introligatorskiego. Może to prowadzić do zniekształceń i nierówności wydruków. Ponadto, niestabilne stosy papieru stanowią zagrożenie dla maszyn introligatorskich i mogą zwiększać ryzyko wypadków przy pracy. Z tych powodów większość specjalistów korzysta z dobijaków introligatorskich jako narzędzi pomocniczych, które umożliwiają uzyskanie lepszej jakości produktów i poprawiają bezpieczeństwo pracy. 

Podsumowanie

Podsumowując, dobijak introligatorski jest niezwykle przydatnym narzędziem, które znajduje szerokie zastosowanie w introligatorstwie. Zalety używania dobijaków są liczne. Przede wszystkim, dobijaki pozwalają na dokładne ułożenie i stabilizację stosu papieru, co polepsza jakość wydruków i innych materiałów introligatorskich. Ponadto, dobijaki introligatorskie ułatwiają przetwarzanie papieru, zapobiegają przemieszczaniu się stosów, a także poprawiają bezpieczeństwo pracy introligatora.