środa, 01 luty 2023 13:52

Jak wybrać lampy do maszyn rolniczych?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
lampy do maszyn rolniczych lampy do maszyn rolniczych Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Oświetlenie maszyn rolniczych to podstawa i niebywale istotna kwestia dla bezpieczeństwa: użytkownika i osób, które z daleka powinny zobaczyć w razie czego światła nadjeżdżającej maszyny. Dzięki temu unikniemy wypadków na polu. Oprócz tego pomogą nam wykonywać pracę nawet w godzinach wieczornych czy zimą, gdy słońce szybciej zachodzi. Co jeszcze warto wiedzieć o lampach do maszyn rolniczych i jakie najlepiej wybrać?

 

Lampa LED do ciągnika

Lamp LED do wyboru jest mnóstwo. Przydadzą się one do pracy w polu czy chociażby na działkach albo w warsztacie. Zapewniają solidne oświetlenie podczas prac i dają możliwość kontynuowania jej nawet w pochmurny dzień. Z kolei lampy LED do konkretnej maszyny rolniczej czynią ją widoczną. Tak właściwie reflektory robocze do ciągników rolniczych są niezbędnym wyposażeniem tej maszyny. Zapewniają widoczność jego kierowcy na kilka metrów. W zależności od przystosowań i warunków powinniśmy wybrać lampę o danej mocy, aby zapewniała nam wymaganą ilość światła do pracy.

Lampy LED: zalety

Wszystkie profesjonalne lampy ledowe posiadają przede wszystkim dwie ogromne zalety: bardzo wysoką sprawność pod względem elektrycznym i ogólny długi czas pracy. Przykładowo, odnośnie drugiej z zalet wcześniej wymienionych, niektóre lampy ledowe wytrzymają do około 30 tysięcy godzin pracy, a więc ponad 3 lata. Dlatego też są tak chętnie wybierane przez właścicieli ciągników, bowiem czas świecenia jest bardzo ważny. Osoby pracujące w rolnictwie dobrze wiedzą, iż dłuższy czas pracy oznacza, że nie trzeba poświęcać czasu na częste wymienianie lampy. Można również zaoszczędzić pieniądze. Natomiast odporność na wstrząsy pozwoli obniżyć koszty wymian lamp. 

Lampa LED a zwykła żarówka

Pod względem oszczędności, żarówka ledowa jest zdecydowanie bardziej wytrzymała i pobiera o wiele mniej energii aniżeli zwykłe żarówki. Jest to około 80 procent mniej energii niż pobierają zwykłe żarówki. Zatem reflektory z LED będą bardziej wytrzymałe oraz posiadać o wiele większą moc za tańsze koszty. Również bardzo popularna jest lampa halogenowa, jednakże w porównaniu mocy, nie ma takiej wydajności jak lampa LED, być może z tego faktu, iż emituje zbędne ciepło i promieniowanie podczerwone. Mimo iż jest dość tania, lepiej odrobinę zapłacić i mieć dobre światła LED do maszyny rolniczej. Warto też wiedzieć, jaką siłę musi mieć nasz reflektor. Ten z tyłu może posiadać już minimalnie 3000lm, lecz wtedy przydadzą się dwa reflektory. Natomiast te przednie muszą mieć większą moc, bowiem od niej będzie zależeć to, na ile metrów będziemy widzieć i ludzie dostrzegą nas. Lampa LED o większej mocy spełni nasze oczekiwania, celujmy w te zapewniające wytrzymałość konstrukcji (bezawaryjność), wydajność. Sprawdzą się one w traktorach, ciągnikach, kombajnach i innych maszynach do pracy na roli lub takich mających nam usprawnić pracę na działce. Również zwykłe lampy robocze LED będą w pełni oświetlać nam pole do popisu pracy. Więcej znajdziemy u specjalisty, który doradzi jaki typ lamp będzie idealny do naszych wymagań. Zwłaszcza lampa led do ciągnika wymaga skupienia się na odpowiednim wyborze wydajnego modelu, aby służył nam przez wiele lat w roli.

Wiemy już jakiego rodzaju lampy będą najlepsze do maszyn np. ciągnik. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę ogrom zalet wszystkich lamp i wybrać te lampkę led, która będzie mieć wystarczającą moc i dawać jasne aczkolwiek nie takie oślepiające światło. Lampa ma bowiem za zadanie oświetlać nam drogę. Jeżeli nie jesteśmy pewni, poprośmy o wybór doradcę.