poniedziałek, 30 styczeń 2023 14:32

Czym żyją frankowicze – najnowsze wiadomości 2023

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
https://rachelski.pl https://rachelski.pl Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Sądowe batalie frankowiczów już od wielu lat są głównym tematem rozmów kredytobiorców, problemem banków oraz oczywiście aspektem, jakiemu uwagę poświęcają różne instancje, adwokaci, notariusze czy przedstawiciele.

Nie da się ukryć, że wyrok TSUE znacznie przyspieszył sprawy i dał narzędzia do egzekwowania swoich praw w sprawach frankowych. Chodzi przede wszystkim o stosowanie przez banki klauzul abuzywnych. Nic też dziwnego, że kredytobiorcy są szczególnie zainteresowani wszystkimi nowymi informacjami na temat sytuacji. Śledzą orzecznictwo, jakie wydaje sąd okręgowy czy sąd apelacyjny, a także analizują różnego typu ugody frankowe.

Kluczowy wyrok TSUE w sprawach frankowych

Specyfika spraw frankowych prowadzonych na przykład przez https://rachelski.pl/kredyty-frankowe/ pokazuje, że niezwykle istotne są decyzje sądów w innych podobnych sprawach, to, jak był realizowany prawomocny wyrok oraz jakie trudności występowały przy wykonaniu nieważnej umowy. Każda pozytywna wiadomość jest przez kredytobiorców frankowych traktowana niemal jak obietnica wygranej w ich sprawie.

Obecność w umowach klauzul abuzywnych jako najważniejszy argument w sprawach

Pomimo tego, że sprawy frankowe ciągną się od lat, to cały czas do polskich sądów wpływają dziesiątki, a nawet setki pozwów. Kredytobiorców wspierają kancelarie takie jak https://rachelski.pl/, a wielu prawników wyspecjalizowało się w podważaniu umów zawartych chociażby przez Raiffeisen Bank i oczywiście inne banki. Chodzi o zapisy, które nie powinny się pojawić i  świadczą o tym, że dokumenty są niezgodne z prawem. To właśnie one są podstawą do unieważnienia kredytu we frankach.

Przyspieszenie spraw frankowych

W dalszym ciągu banki rozpatrują sprawy na korzyść frankowiczów. To tendencja, którą widać od kilku lat. Tym samym statystycznie szansę na wygraną można określić w granicy 98%. To wskaźnik na podstawie już zakończonych spraw. Nie da się nie zauważyć, że banki odwołują się od decyzji I instancji, ale sądy apelacyjne coraz częściej wydają wyroki korzystne dla frankowiczów. Poza wyrokiem TSUE na ten trend wpływają też korzystne interpretacje przepisów, co pozwala rozwiać wątpliwości co do zgodności prawa polskiego z europejskim. Dotyczy to przede wszystkim możliwości modyfikowania przez sądy krajowe umów frankowych. Widać też, że banki coraz częściej proponują klientom ugody. Tu prym wiedzie PKO BP, które proponuje zamianę kredytu frankowego na złotówkowy. Kredytobiorcy muszą w tym wypadku sprostać wymaganiom, które w praktyce nie są wcale takie korzystne.