poniedziałek, 21 marzec 2022 16:08

Dynamometry w budowie linii napowietrznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
podnośnik do bębnów podnośnik do bębnów pixabay

Nazwa dynamometr dla wielu osób może brzmieć dość zagadkowo. W rzeczywistości jednak, jest to proste urządzenie wykorzystywane m.in. przez mechaników oraz w innych dziedzinach techniki.

Warto również pamiętać, że dynamometry znajdują zastosowanie także podczas prowadzenia linii napowietrznych, którymi prąd jest przesyłany do naszych domów.

Podczas budowy linii kablowych wykorzystuje się głównie duże maszyny, które pozwalają na transport i rozwijanie dość ciężkich bębnów. Zastosowanie znajduje np. podnośnik do bębnów czy dedykowana im przyczepa. Budowa linii napowietrznych jest tańszą i mniej skomplikowaną inwestycją. Chociaż obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady, linie napowietrzne wciąż cieszą się w naszym kraju większą popularnością, a kablowe pojawiają się głównie w miejscach, gdzie jest to konieczne ze względu na przeszkody na trasie linii.

Do powstania linii napowietrznej niezbędny jest dynamometr zegarowy lub cyfrowy. To proste urządzenie bywa nazywane również siłomierzem, ponieważ służy do pomiaru siły. Jego działanie opiera się na prawie Hooke’a, czyli jednym z podstawowych praw mechaniki. Nie każdy jest biegły w tej dziedzinie, dlatego warto przypomnieć, że według tego prawa odkształcenie danego ciała pod wpływem działającej na nie siły jest wprost proporcjonalne do tej siły. Współczynnik odkształcenia i przyłożonej siły nazywa się modułem sprężystości. Współczesne dynamometry zegarowe wykorzystują haki i sprężyny. Aby odczytać siłę, wystarczy sprawdzić siłę wywieraną na sprężynę.

Czy wykorzystujemy tylko dynamometry zegarowe?

W warunkach przemysłowych coraz częściej wykorzystuje się jednak bardziej zaawansowane rozwiązania - dynamometry cyfrowe. Są przeznaczone do pomiaru sił ściągających i rozciągających. Zostały wyposażone w odpowiednie oprogramowanie i wyświetlacz, co znacznie ułatwia korzystanie z dynamometru i zwiększa dokładność pomiaru. Urządzenie przekształca siłę w sygnał elektryczny. Oprogramowanie i układ elektroniczny miernika siły sprawiają, że napięcia ogniwa obciążnikowego przechodzą w wartość siły, która wyświetla się na ekranie. Tego typu urządzenia są wykorzystywane podczas budowy linii napowietrznych, ale często służą też geodetom, którzy w taki sposób sprawdzają siłę naciągu taśm stalowych podczas mierzenia odległości.

Niezależnie od rodzaju linii elektroenergetycznej, do budowy niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Tak jak podczas prowadzenia kabli wykorzystuje się podnośniki, tak do budowy linii napowietrznych konieczne okazują się dynamometry.