poniedziałek, 21 marzec 2022 16:19

Rodzaje szalunków do wykopów

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Stalrent Stalrent pixabay

Rola szalunków podczas prowadzenia prac ziemnych często jest niedoceniana. Tymczasem to właśnie te elementy umożliwiają roboty nawet w głębokich wykopach i zapewniają bezpieczeństwo pracownikom.

Podczas wyboru systemu szalunkowego nie można więc kierować się tylko ceną. Najważniejszą rolę odgrywają parametry techniczne, dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo, które otrzymamy m.in. w bydgoskiej firmie Stalrent.

Koszt systemów szalunkowych jest dość wysoki, dlatego wielu inwestorów nie decyduje się na ich zakup, ale wynajem. Jeżeli szalunki nie pozostają w praktycznie ciągłym użytku, zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ nie trzeba dodatkowo liczyć się z kosztami ich przechowywania oraz transportu. Warto też wziąć pod uwagę, że szalunek musi zostać dobrze dobrany do rodzaju robót, dlatego konieczny mógłby okazać się zakup kilku systemów, a to jeszcze bardziej podwyższa koszty.

Jednym z najważniejszych rodzajów szalunków są systemy słupowe. Zostały wyposażone w trwałe rozpory rolkowe, dlatego sprawdzają się nawet na znacznych głębokościach (do 6 m). Systemy słupowe powszechnie wykorzystuje się do prac przy budowie lub naprawie instalacji gazowych czy wodno-kanalizacyjnych. Podczas wielu robót wykorzystuje się również komory dylowe. Taki system składa się z dwóch płyt (nazywanych też prowadnicami), regulowanych rozpór śrubowych oraz dyli stalowych. Dużą zaletą takiego szalunku jest z pewnością możliwość regulacji, ponieważ da się go dopasować do rur o różnej średnicy.

Uniwersalne szalunki typu box

W ofercie firmy Stalrent znajdziemy również różnego typu boksy szalunkowe. Dostępne są m.in. lekkie konstrukcje idealne do pracy w warunkach miejskich np. przy naprawie różnego typu instalacji podziemnych: sieci wodociągowych, gazowych czy elektrycznych. Atutem lekkich i średnich szalunków jest z pewnością łatwy montaż. Do jego przeprowadzenia wystarczy niewielka koparka, co znacznie przyspiesza cały proces i obniża jego koszty. Nie oznacza to jednak, że szalunki typu box są przeznaczone wyłącznie do lekkich prac na niewielkich głębokościach. Dostępne są też zdecydowanie bardziej wytrzymałe systemy, które sprawdzają się w wykopach o głębokości do 5 m. Podczas wielu prac dobrym rozwiązaniem są też boxy dylowe, które łączą w sobie zalety tradycyjnych boxów oraz komór dylowych. Tego typu szalunek sprawdzi się w wykopach o głębokości nawet ponad 6 m.

Szalowanie wykopów wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz oczywiście niezawodnego sprzętu. W tej kwestii warto więc ufać wyłącznie specjalistom, aby zapewnić bezpieczny i sprawny przebieg prac.